Przejdź do treści
Ellen Brennan (fot. Damien Deschamps)
Źródło artykułu

Boginie prędkości

Poznajcie 6 najszybszych kobiet na świecie - na lądzie, wodzie i w powietrzu.

Istny wyścig o miano najszybszej osoby na lądzie, morzu, czy w powietrzu od ponad wieku popycha ludzi do wielkich wyczynów, a technologię napędza do przyspieszonego rozwoju. Nie jest to jednak wyścig dla ludzi trwożliwych. Żeby wziąć w nim udział trzeba liczyć się z nagłymi uderzeniami podwyższonego poziomu adrenaliny i mieć w sobie odrobinę szaleństwa. I choć świat ten jest mocno zmaskulinizowany, są też kobiety, które potrafią w nim zaistnieć. Przedstawiamy niektóre z nich.

Najszybsza kobieta w powietrzu

Imię i nazwisko: Ellen Brennan
Osiągnięta prędkość: 190km/h

Brennan to jedna z najlepszych spadochroniarek, które latają w kombinezonach wingsuit. Wygrywając wszystkie kobiece rywalizacje BASE jumpingowe (poza tegorocznymi, w których nie wzięła udziału), ustanawia rekord za rekordem. Skacząc z samolotu udało się jej osiągnąć 230km/h.

„Szczerze mówiąc byłam zszokowana tym, jak dobrze szło mi podczas zawodów. Po pierwszych cały czas poświęciłam skokom” – mówi. „Każdego dnia, gdy pozwalał na to pogoda, skakałam, analizowałam nagrania i dane z GPS-u, a potem to powtarzałam”.


Najszybsza za kierownicą samochodu elektrycznego


Eva Håkansson (fot. Scooter Grubb)

Imię i nazwisko: Eva Håkansson
Osiągnięta prędkość: 434,9km/h

KillaJoule to najszybszy na świecie pojazd elektryczny, którym Håkansson bije rekordy. Doktorantka filozofii największą prędkość uzyskała w 2014 roku jadąc 387,328km/h.

„W ubiegłych latach to pochłaniało mój cały wolny czas i budżet” – mówi Håkansson. „Gdy już pobiłam rekord prędkości, znalazłam się na niezbadanym terenie… A to trochę działa na nerwy”.


Najszybsza na desce z żaglem


Zara Davis (fot. Pete Davis)

Imię i nazwisko: Zara Davis
Osiągnięta prędkość: 84,87km/h

Davis, która zawodowo jest osteopatką, pobiła rekord na specjalnie zbudowanym kanale na namibijskiej pustyni. Przed nią tylko dwóm kobietom udało się przekroczyć prędkość 40 węzłów (74km/h).

„Pływaliśmy przy wietrze wiejącym z prędkością powyżej 45 węzłów. Kanał był wąski, a woda w nim lekko wzburzona. Sama próba przebiegła spokojnie. Ale takie właśnie są szybkie – kiedy nie walczysz ze swoim sprzętem”.


Siedmiokrotna rekordzistka prędkości na motocyklu


Valerie Thompson (fot. Auto Mutt Productions)

Imię i nazwisko: Valerie Thompson
Osiągnięta prędkość: 350,53km/h

To jedna z najszybszych motocyklistek na świecie. Thompson jest jedną z niewielu kobiet należących do elitarnego klubu Bonneville 200 (osób, które przekroczyły prędkość 200 mil/h). Ostatni rekord ustanowiła w zeszłym roku i planuje go pobić już niedługo.

„Kiedy startuję, nie zachowuję się jak dziewczyna” – powiedziała w wywiadzie dla HNGN. „Teraz tak się czuję. Mam sztuczne diamenty i kryształy Swarovskiego na kasku i motocyklu. Ale moja maszyna nie wie jakiej jestem płci”.


Najszybsza kobieta na czterech kołach


Jessi Combs (fot. landspeed.com)

Imię i nazwisko: Jessi Combs
Osiągnięta prędkość: 632,39km/h

W samochodzie złożonym z elementów F-104 Starfightera, prezenterka telewizyjna Jessi Combs osiągnęła 693,49km/h - jadąc po dnie wyschniętego jeziora w Oregonie. Pobiła przy tym poprzedni wynik aż o 135km/h!

Choć prawowitą posiadaczką rekordu od 1976 roku pozostaje Kitty O’Neal, która uzyskała wynik 823,98km/h, to jej pojazd poruszał się na trzech kołach.


Najszybsza kobieta na dwóch kołach


Becci Ellis (fot. Phil Evans)

Imię i nazwisko: Becci Ellis
Osiągnięta prędkość: 425km/h

Mąż Becci spędził trzy lata nad opracowywaniem odpowiedniego systemu turbodoładowania do jej silnika od Hayabusy o pojemności 1300 cm sześciennych. Opłaciło się, kiedy w 2014 roku pobiła rekord prędkości. Pomimo kraksy, którą zaliczyła w tym roku, wciąż planuje pojechać jeszcze szybciej.

„Nie chodziło tylko o bicie rekordu. Do wszystkiego, nad czym tak ciężko pracowaliśmy, doszliśmy razem” – mówi. „Teraz zamierzamy odbudować mój motocykl i sprawić że będzie jeszcze lepszy niż przedtem i tak stabilny jak to tylko możliwe, co pozwoli rozwinąć na nim jeszcze większą prędkość”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony