Przejdź do treści
Podpisanie umowy partnerstwa na rzecz realizacji projektu „Park Technologii Kosmicznych” (fot. lubuskie.pl)
Źródło artykułu

Umowa partnerstwa na rzecz realizacji projektu „Park Technologii Kosmicznych” podpisana

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego podpisała 12 grudnia umowę partnerstwa na rzecz realizacji projektu „Park Technologii Kosmicznych”. – Celem jest stworzenie wiodącego ośrodka przemysłowo – badawczego inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz innowacyjnego przemysłu w województwie lubuskim – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak udostępnienie wysokospecjalistycznego zaplecza naukowo – badawczego ma pobudzić potencjał tkwiący w lubuskim środowisku naukowym i gospodarce. W ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji regionu zakłada się komercjalizację badań a także rozwój innowacyjnych firm (start-upów), co w efekcie przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności regionu.

Park będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, w szczególności badawczych i przemysłowych, które będą mogły korzystać z jego infrastruktury i wyposażenia na warunkach rynkowych. Ze swej strony Uniwersytet Zielonogórski  i Centrum Badań Kosmicznych PAN planują w parku prowadzić prace badawczo-rozwojowe tematycznie związane z zastosowaniem technologii przemysłowych i kosmicznych, zapraszając do współpracy firmy, szczególnie z grupy MŚP, które dzięki tej współpracy wzmocnią własny potencjał innowacyjny oraz umożliwią komercjalizację osiągniętych rezultatów badań.

Podstawą działań będą nowoczesne i dobrze wyposażone laboratoria, urządzenia, stanowiska testowe i centra przetwarzania danych, których profil odpowiadał będzie kierunkom badań i prac wdrożeniowych oczekiwanych przez firmy działające w obszarze innowacyjnych technologii (elektronika satelity, projektowanie, budowa i testowanie nano-satelitów, testowanie elementów elektronicznych ze względu na radiację), zastosowań sygnałów z przestrzeni kosmicznej m in. w przesyłaniu i przetwarzaniu danych (kryptografia i szyfrowana transmisja danych w systemach nawigacji i telekomunikacji satelitarnej, przeciwdziałanie cyberzagrożeniom), wdrażanie nowoczesnych i innowacyjnych elementów technologii przemysłowych i kosmicznych (systemy zrobotyzowane, inżynieria materiałowa) oraz diagnostyka i nowoczesne metody leczenia pracownika nowoczesnych zakładów pracy (medycyna kosmiczna).

Przypomnijmy, rozmowy dotyczące utworzenia w Nowym Kisielinie Parku Technologii Kosmicznych, rozpoczęły się w 2017 roku, kiedy na wniosek Uniwersytetu Zielonogórskiego zadanie „Rozwój technologii kosmicznych w województwie lubuskim” zostało wpisane do Kontraktu Terytorialnego. Podjęte przez Województwo Lubuskie działania doprowadziły do podpisania 24 kwietnia 2018 r. Listu intencyjnego potwierdzającego wolę współpracy na rzecz realizacji projektu Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze, z Uniwersytetem Zielonogórskim i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Ostatecznie projekt realizowany będzie w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim - szczególnie silnym w badaniach i kształceniu kadry w astronomii i inżynierii systemów, Centrum Badań Kosmicznych PAN - instytutem, który zrealizował ponad 70 projektów kosmicznych oraz partnerem prywatnym firmą Hertz Systems Ltd Sp.z o.o., która od 25 lat działa w dziedzinie bezpieczeństwa, a od ponad dekady rozwija i produkuje systemy monitorowania satelitarnego, dodatkowo od 2012 r. realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Województwo Lubuskie wraz z Partnerami podejmuje działania mające na celu uzyskanie dofinansowania projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, z Osi Priorytetowej 1. Gospodarka i innowacje, Działania 1.2. Rozwój przedsiębiorczości.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony