Przejdź do treści
Gen. bryg. pil dr Piotr Krawczyk i płk pil. Paweł Marcinkowski (fot. WSOSP)
Źródło artykułu

Pożegnanie ze Szkołą Orląt płk pil. Pawła Marcinkowskiego

10 stycznia społeczność akademicka Szkoły Orląt uroczyście pożegnała Prorektora ds. wojskowych płk pil. Pawła Marcinkowskiego. W ceremonii wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych dęblińskiego garnizonu, służb mundurowych, ośrodków naukowych uczelni wyższych oraz instytucji współpracujących z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych, duchowieństwa, kadra dydaktyczno-naukowa, pracownicy resortu obrony narodowej oraz podchorążowie.

Podczas uroczystego pożegnania, JM Rektor-Komendant WSOSP gen. bryg. pil dr Piotr Krawczyk wielokrotnie podkreślał, jak znaczący jest dorobek zawodowy pułkownika Marcinkowskiego, jego relacje ze środowiskiem akademickim skupionym wokół Szkoły Orląt oraz jak wyjątkowe i dla wielu bezcenne są jego wiedza i umiejętności instruktora klasy mistrzowskiej, oraz pilota doświadczalnego.

Płk Paweł Marcinkowski dziękował wszystkim zebranym za przywilej służby w Dęblinie oraz za zaufanie i wsparcie, jakim go obdarzono:

Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim Państwu za wspaniałą i owocną współpracę. Otrzymując zaszczytną propozycję służby w legendarnej Szkole Orląt, zadawałem sobie pytanie, czy to nie jest jeszcze za wcześnie? Jednakże w życiu człowieka przychodzi taki okres, kiedy trzeba oddać swój dług. Każdy absolwent Szkoły Orląt ten dług ma. Można go spłacać na wiele sposobów, a jedną z takich możliwości jest powrót w mury naszej lotniczej Alma Mater i podzielenie się swoją wiedzą.

Dlatego też na zawsze pozostanę do Państwa dyspozycji! Tu zostawiam swoje serce, bo Szkoła Orląt to mój drugi dom i wierzę, że jest nim także dla Was. Kiedy przyszedłem tutaj ponownie, poczułem się znów jak podchorąży. Spotkałem swoich wykładowców, instruktorów i dowódców. Atmosfera naukowa pomogła mi sfinalizować studia doktoranckie. Dęblin jest miejscem szczególnym, to właśnie tu w Sali Tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, czy przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odczuwam szczególne emocje i dlatego to miejsce na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Dziękuję Panie Generale za zaufanie i powierzenie mi tak zaszczytnej funkcji!

To tylko dzięki Państwa pomocy, zaufaniu i wiedzy mogłem sprostać temu zadaniu –
powiedział płk Marcinkowski zwracając się do kadry dydaktycznej WSOSP.

Specjalne podziękowania pułkownik Marcinkowski skierował do podchorążych:

Dziś, życzę Wam kolejnych sukcesów naukowych, wszelkiej pomyślności i ukończenia szkoły z jak najlepszymi wynikami. Bądźcie dumni z tej Uczelni, bo móc tu studiować to duma i honor, to kolejny stopień na drodze do gwiazd. Ukończenie Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych, niech będzie dla Was prawdziwym zaszczytem!

Serdeczne podziękowania za służbę w Szkole Orląt pułkownikowi Marcinkowskiemu złożył także Rektor-Komendant WSOSP:

Doskonały życiorys płk Pawła Marcinkowskiego jest dla nas powodem do ogromnej dumy. Fantastyczne doświadczenie, które zdobył jako pilot i instruktor pozwoli mu w czasie służby w Dowództwie Generalnym RSZ spojrzeć z innej perspektywy na naszą lotniczą rzeczywistość. Jestem przekonany, że płk Marcinkowski będzie najlepszym ambasadorem Szkoły Orląt w strukturach Sił Powietrznych.

Wczoraj sięgnąłem po książkę autorstwa Baltazara Gracjana, który pisał, że człowiek nie rodzi się od razu zdolny do życia, ale uczy się go z biegiem lat. Doskonali się i rozwija w różnych sferach, aż w końcu dochodzi do szczytu swoich możliwości. Cechami świadczącymi o pełnej dojrzałości człowieka staje się subtelność jego upodobań, rozsądek, wyważenie w osądach, siła woli, skromność, wstrzemięźliwość oraz brak przesadności w słowach i czynach. Płk. Marcinkowskiemu szczerze życzę, ażeby doszedł do pełni swoich możliwości jak najszybciej i żeby to przyniosło życiową satysfakcję oraz spełnienie
– winszował generał Krawczyk.

Uroczystość zakończył wpis do Księgi Pamiątkowej WSOSP i wspólna fotografia.               

Płk pil. Paweł Marcinkowski rozpoczął służbę wojskową 14 września 1992r. Jako jeden z wyróżniających się studentów i pilotów po ukończeniu WSOSP został wyznaczony na stanowisko starszego pilota w 9 pułku lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, gdzie służył do 2001 roku, kiedy to pułk został rozformowany, a w jego miejsce powstała 9 eskadra lotnictwa taktycznego, w której zajmował stanowisko do końca 2002 roku. Po tym okresie decyzją przełożonych przeniesiony został do 6 eskadry lotnictwa taktycznego w Powidzu, gdzie do dnia 24 marca 2004 roku pełnił służbę na stanowiskach starszego pilota i dowódcy stacji. Obejmując stanowisko instruktora sekcji szkoleniowej w 3 eskadrze lotnictwa taktycznego w Krzesinach, przygotowywał się do wyjazdu na studia podyplomowe Air Command and Staff College Resident Course w AIR UNIVERSITY w Maxwell w USA. Po intensywnym szkoleniu w Stanach Zjednoczonych objął obowiązki dowódcy klucza lotniczego w 3 eskadrze lotnictwa taktycznego. 1 kwietnia 2008 r. objął obowiązki w nowo utworzonej 31 Bazie lotnictwa taktycznego jak oficer sekcji w eskadrze wsparcia. Jako wyróżniający się oficer szybko awansował, zajmując kolejno stanowiska zastępcy dowódcy eskadry, dowódcy eskadry, zastępcy dowódcy grupy i dowódcy grupy. Był to również okres intensywnego szkolenia lotniczego w kraju i za granicą na samolotach F-16. Należy tu wymienić choćby kurs w ramach programu Tactical Lesdership w Belgii, szkolenie instruktorów na samolocie F-16 w USA, czy szkolenie lotów z dużymi kątami natarcia oraz wyprowadzania z przeciągania i przepadania samolotu F-16 w USA. 1 grudnia 2016 r. wyznaczony został na stanowisko Prorektora ds. wojskowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej płk pil. Paweł Marcinkowski od 11 stycznia br. pełni służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony