Przejdź do treści
Szybowiec "Orlik" na terenie majątku Kołaczkowskich w Strzyżewicach, wrzesień 1936 r. (fot. F. Rymarz "Monografia Strzyżewic...", za samolotypolskie.pl)
Źródło artykułu

"Jak na wsi zbudowali szybowiec" – reportaż Mariusza Kamińskiego

W latach 1933- 1936 r. w Strzyżewicach gm. Piotrowice, w lubelskim okręgu Związku Strzeleckiego, został zbudowany szybowiec amatorski, typu przejściowego o nazwie "Orlik" (wg innych źródeł posiadał nazwę "Ryś"). Został zbudowany przez pododdział Związku Strzeleckiego w Kiełczewicach Dolnych.

Budowę szybowca zainicjował w 1933 r. Władysław Rybicki – dowódca kompanii Związku Strzeleckiego w Piotrowicach wraz z zarządem gminnym Związku. Według Mariana Paszkiewicza to on dostarczył podkomendnym projekt techniczny szybowca. Nie wiadomo, kto był jego konstruktorem (z zapisu w Internecie wynika, że konstruktorem szybowca był Jan Jakubowski, brak jest potwierdzenia w innych źródłach). W pracach brali udział późniejsi lotnicy, uczestnicy II wojny światowej: Jan Jakubowski, Józef Pidek i Jan Pidek. Wspominany jest udział w budowie znanego w okolicy stolarza o nazwisku Teter z Kiełczewic Dolnych. Podobno w jego warsztacie wyrabiane były drewniane elementy użyte do budowy szybowca.

Szybowiec został zaprojektowany w układzie górnopłata typu parasol. W końcu września 1936 r. odbyło się poświęcenie szybowca, którego oblotu dokonał Jan Jakubowski. Więcej TUTAJ.

W programie "Na własne uszy" Radio Lublin zaproponowało wysłuchanie reportażu Mariusza Kamińskiego pt. "Jak na wsi zbudowali szybowiec".

Po latach członkowie Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego postanowili dowiedzieć się jak najwięcej o kulisach budowy szybowca, losach jego twórców, aby przywrócić pamięć o tym niezwykłym fakcie społeczności lokalnej.

A w audycji głos zabrali: Członkowie Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego: sędzia Ferdynand Rymarz, Adam Pidek, Grzegorz Kuras i Marian Paszkiewicz; Urszula Książek – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyżewicach-Rechcie; Genowefa Baran – sołtys wsi Kiełczewice; Krystyna Teter – żona Piotra Tetera, wnuka Tomasza, w którego zakładzie stolarskim prawdopodobnie robiono części do szybowca; Barbara Zdybel – wójt Gminy Strzyżewice.

Zapraszamy pasjonatów szybownictwa i historii do wysłuchania reportażu Mariusza Kamińskiego na stronie www.radio.lublin.pl

Na zdjęciu głównym: Szybowiec "Orlik" na terenie majątku Kołaczkowskich w Strzyżewicach, wrzesień 1936 r. Za sterami szybowca siedzi prawdopodobnie Władysław Rybicki, komendant Związku Strzeleckiego w Kiełczewicach Dolnych. (Źródło: F. Rymarz "Monografia Strzyżewic...", za samolotypolskie.pl).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony