Przejdź do treści
Ćwiczenia „Akcja samolot 2017” (fot. Piotr Adamczyk/Biuro prasowe Portu Lotniczego Katowice)
Źródło artykułu

Ćwiczenia „Akcja samolot 2017”

Zapewnienie bezpieczeństwa operacji lotniczych należy do grona najważniejszych zadań zarządzającego każdym lotniskiem użytku publicznego. Wszystkie służby portowe nieustannie ćwiczą, żeby być w pełnej gotowości na sprawne reagowanie na różne zagrożenia. Jednym z elementów systemu szkolenia są realizowane cyklicznie ćwiczenia „Akcja Samolot”, które w Pyrzowicach po raz kolejny zostały zorganizowane w piątek 9 czerwca 2017 roku. Służy ono wielopłaszczyznowemu sprawdzeniu działania systemu bezpieczeństwa.

Ćwiczenie umożliwia zweryfikowaniu czasów reakcji zastępów Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG), Państwowej Straży Pożarnej (PSP), Policji i Zespołów Ratownictwa Medycznego. Dzięki niemu można przyjrzeć się funkcjonowaniu w warunkach akcji działaniom punktów przyjęcia sił i środków podmiotów ratowniczych. To także okazja do doskonalenia umiejętności organizowania i kierowania działaniami ratowniczymi przez kadrę dowódczą LSRG i PSP na poszczególnych poziomach kierowania oraz szansa na sprawdzenie obowiązujących procedur, w szczególności z zakresu i sposobu alarmowania, kierowania interwencją, prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz wykonywania operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności (LVP). Symulowana „Akcja samolot” pozwala także na doskonalenie umiejętności działania na wypadek zagrożenia przez takie służby lotniskowe jak: Dział Służby Dyżurnej, Straż Ochrony Lotniska, Dział Eksploatacji i Dział Transportu, Straż Graniczną, czy też firmy handlingowe.

Scenariusz tegorocznego ćwiczenia „Akcja samolot” zakładał, że w KTW w warunkach ograniczonej widzialności (LVP) awaryjnie ląduje Boeing 737-800NG (B738) z 35 osobami na pokładzie z pożarem silnika nr 2. W trakcie lądowania samolot wypada z drogi startowej w efekcie pod silnikiem nr 2 powstaje rozlewisko paliwa.

Miejscem akcji był wydzielony obszar płyty postojowej nr 4 Portu Lotniczego Katowice, która znajduje się w południowo-zachodniej części portu i dedykowana jest do obsługi samolotów general aviation.

W ćwiczeniu wzięły udział wszystkie przewidziane na wypadek zagrożenia służby lotniskowe, w tym państwowe, funkcjonujące na terenie pyrzowickiego lotniska, wśród nich znajdujące się w strukturze zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego: Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, Służba Medyczna, Dział Służby Dyżurnej, Dział Transportu, Dział Eksploatacji i Straż Ochrony Lotniska. Ponadto w ćwiczeniu uczestniczyli przedstawiciele firm handlingowych prowadzących działalność w KTW. Nie zabrakło służb państwowych takich jak Policja, Straż Graniczna i Służba Celna.

Ważną rolę odegrały zastępy Państwowej Straży Pożarnej, która po ogłoszeniu alarmu w ramach „Akcji Samolot”, niezależnie od tego czy to ćwiczenia, czy też realna akcja, natychmiast jest zawiadamiana i ma obowiązek wysłać odpowiednie siły i środki do wsparcia działań LSRG. W ćwiczeniu „Akcja Samolot 2017” wzięły udział zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w: Będzinie (GCBA 8/50), Siewierzu (GBARt 2,5/25,5), Bytomiu (GCBA 10/50 i SRt-RW2), Chorzowie (GCBA 9,5/65), Dąbrowy Górniczej (GCBA 8/50, SCRt-RW3, SCRt Meg City), Piekar Śląskich (GCBA 5/40/2,5), Sosnowca Centrum (SLPgaz), Sosnowca Porąbka (GCBA 10/50), Tarnowskich Gór (GBA 2,25,5,5 i GCBA 8/56), Radzionkowa (GBAPr 2/25/750), Zawiercia (GCBA 8/40) oraz Katowic-Piotrowic. Dodatkowo w przedsięwzięcie zaangażowane było sześć zespołów Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Tekst i zdjęcia: Piotr Adamczyk, Biuro prasowe Portu Lotniczego Katowice

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony