Przejdź do treści
Źródło artykułu

Siemoniak: w Koszalinie może być jedno z centrów przyjmowania zestawów Patriot

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie (Zachodniopomorskie) może być jednym z głównych ośrodków szkolenia i przyjmowania zestawów Patriot dla polskiej armii – zapowiedział w poniedziałek podczas wizyty w CSSP wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister obrony narodowej przypomniał, że jego wizyta w koszalińskiej jednostce wojskowej ma związek z zaplanowanym na wtorek w Szczecinie wyjazdowym posiedzeniem rządu.

„Obrona powietrzna to jeden z priorytetów, który przyjęliśmy w 2011 r., stąd ogromne programy takie jak +Wisła+ i +Narew+. Program +Wisła+, czyli program obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej przed rakietami krótkiego zasięgu – to jest największy program modernizacyjny w historii Wojska Polskiego” – powiedział podczas briefingu na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Siemoniak.

Wyjaśnił, że na spotkaniu z dowództwem koszalińskiej jednostki rozmawiano o przygotowaniu Wojska Polskiego do przyjęcia tych zestawów. „Planujemy, że umowa międzyrządowa ze Stanami Zjednoczonymi będzie zawarta w roku przyszłym i już od przyszłego roku centrum i inne jednostki powinny zacząć się do tego przygotowywać” – ocenił.

„Wydaje się, że tutaj w Koszalinie są wszelkie podstawy do tego, żeby uczynić z tego miejsca jeden z głównych ośrodków szkolenia i przyjmowania zestawów Patriot dla Wojska Polskiego” – podkreślił Siemoniak.

W kwietniu tego roku prezydent Bronisław Komorowski poinformował m.in., że umowa o zakupie zestawów obrony powietrznej Patriot będzie negocjowana między rządami Polski i USA.

Wcześniej rząd przyjął rekomendację MON do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot w postępowaniu na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim "Wisła". MON otrzymało upoważnienie do wynegocjowania i zawarcia w tej sprawie umowy międzyrządowej z USA.

"Narew" to z kolei projekt pozyskania przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. (PAP)

rop/ dym/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony