WAG 2009

WAG2009 - podsumowanie poniedziałkowych zmagań polskiej ekipy

Zawody w akrobacji szybowcowej rozpoczęto o godz. 08:10. Konkurencję ukończyło czterech zawodników w tym Jerzy Makula, który startował jako pierwszy. Po starcie czterech zawodników konkurencja została przerwana na zbyt niski pułap chmur. Po południu próbowano ją kontynuować, jednak bezskutecznie. Pułap chmur pozostawał zbyt niski. Jerzy Makula, na pytanie czy jest zadowolony z lotu odpowiedział: "niczego nie chciałbym poprawić". Przełożona początkowo na wtorek, konkurencja motoparalotniowa "slalom z piłkami" nie została rozegrana z przyczyn pogodowo-organizacyjnych. Sędziowie najpierw orzekli, że jest za dużo statków powietrznych - z powodu modelarzy, a później spadł deszcz.

Zawodnicy reprezentujący sport balonowy, z czterech rano zaplanowanych konkurencji rozegrali jedną - polowanie na lisa. Adam Jaskólski był 17 na 28 startujących. W tej dyscyplinie wszyscy startują w zawodach do końca i wygrywa zdobywca największej liczby punktów. Mikroloty - rozegrano konkurencję pylon slalom. Alojzy Dernbach i Maurycy Moes zajęli 7 miejsce i przechodzą dalej w drodze do finału. Para Krzysztof Jurkiewicz i Przemysław Jurkiewicz mimo niezłego czasu dostała punkty karne za dodatkowe okrążenie wykonane przez Przemka. W wyniku tego zdarzenia zajęli ostatnie miejsce i odpadli z rozgrywek. Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wyścig szybowcowy został odwołany.

Informacje zebrał: Piotr Niewiarowski - Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego