Przejdź do treści
Górska Szkoła Szybowcowa ŻAR, www.glidezar.com
Źródło artykułu

Otwarcie Mistrzostw

W sobotę (25.04.2009) wieczorem w Bielsku-Białej odbyła się ceremonia otwarcia II Mistrzostw Polski w Wyścigach Szybowcowych o Puchar Euroregionu Beskidy.
Włodarze miasta nadali temu wydarzeniu bogatą oprawę.

Na Starym Rynku ustawiono obszerną estradę, na której zespół „LIBRA” prezentował tańce nowoczesne, a swymi wysokimi umiejętnościami zdumiewał „Break Dance”. Młodzież zrzeszona w klubach ATEMI, GWARDIA dała pokazy walk wschodnich, natomiast sportowcy klubu START popis akrobatyki.
Dużym powodzeniem cieszyła się możliwość wejścia do kabiny „Juniora” ustawionego obok estrady. Młodzi piloci Aeroklubu Bielsko- Bialskiego cierpliwie i z kulturą udzielali wyjaśnień dotyczących lotnictwa, a modelarze prezentowali swój dorobek.

Tomasz Kawa wskazał bogate tradycje lotnicze Bielska- Białej i związanych z nim instytucji lotniczych. Tu w pionierskim okresie lotnictwa powstały szkoły szybowcowe - w Lipniku, Goleszowie i na Żarze. Bielsko miało swój ośrodek szkolenia spadochronowego z własną wieżą. Założono Śląskie Warsztaty Szybowcowe, a na polach Aleksandrowic wybudowano piękny, bogato wyposażony, kompleks - pierwszej w Polsce - cywilnej szkoły pilotów.
W okresie powojennym w oparciu o Bielsko-Białą oraz związane z nią ośrodki odradzało się nasze lotnictwo. Tu wszystko było pierwsze; pierwszy kurs unifikacyjny i pierwsze kursy instruktorów, pierwsze szkolenia pilotów, pierwsze programy szkolenia i organizacyjne, pierwsze loty wyczynowe oraz badawcze. Tu ustanawiano pierwsze rekordy i organizowano pierwsze zawody krajowe i międzynarodowe. Podkreślić trzeba, że w Instytucie Szybownictwa, funkcjonującym w oparciu o wymienione wyżej ośrodki lotnicze, zbudowano pierwszy w powojennej Europie szybowiec, IS-1 Sęp. W scenerii Żaru został też zrealizowany jeden z naszych pierwszych filmów fabularnych „Pierwszy Start”. Warsztaty szybowcowe
przekształcone w Szybowcowy Zakład Doświadczalny rozsławiły Bielsko- Białą i nasz kraj w całym świecie. Zakład ten nie przetrwał wprawdzie rewolucji ekonomicznej, ale pozostali tu utalentowani, aktywni ludzie, którzy utworzyli kilkanaście własnych zakładów kontynuujących chlubną twórczość. Choć nie jest to fakt dostatecznie znany, za sprawą bielskiego zespołu konstruktorów i zakładu wytwórczego firmy AVIO POLSKA, uczestniczymy w tworzeniu najnowocześniejszych samolotów świata, a nawet elementów rakiet kosmicznych.

Znaczące były osiągnięcia bielskich pilotów; I.Kępówny, T.Góry i A.Zientka w okresie pionierskim oraz F.Kępki, który czterokrotnie sięgnął po brązowy medal szybowcowych mistrzostw świata. Dziś te chlubne tradycje kontynuuje związany z Aeroklubem Bielsko-Bialskim i GSS Żar Sebastian Kawa. Zdołał on już wywalczyć pięć tytułów mistrza świata i dwukrotnie Europy.

Przez lata zorganizowano w regionie Beskidzkim wiele liczących się imprez lotniczych. Od 2001 pod auspicjami Euroregionu Beskidy organizowane są na Żarze zawody, które OTWARŁY NIEBO I SERCA. Otwarły serca - gdyż udostępnienie przestrzeni powietrznej, mimo istniejących wówczas granic, zaowocowało rozlicznymi kontaktami i trwałymi, przyjaznymi, związkami.

Zbigniew Michniowski występując w imieniu „Euroregionu Beskidy” podkreślił znaczenie takich imprez i kontaktów oraz zadeklarował dalszą przychylność stowarzyszenia dla takich działań.

Gospodarz imprezy - Prezydent Miasta Bielsko- Biała Jacek Krywult dokonał uroczystego otwarcia mistrzostw, zapewnił o swojej życzliwości i złożył uczestnikom serdeczne życzenia lotniczego szczęścia oraz korzystnej pogody. Włodarze miasta przywitali upominkami uczestników zawodów, przedstawionych im przez trenera kardy Jacka Dankowskiego.

Całość artykułu na stronie GSS Żar

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony