Przejdź do treści
Podpisanie porozumienia z Litwą (fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek)

Podpisanie porozumienia z Litwą

W dniu 18 grudnia 2014 r., w imieniu Ministra Obrony Narodowej szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński podpisał Porozumienie Techniczne na zabezpieczenie logistyczne PKW ORLIK 6 w misji wzmocnienia Air Policing w Państwach Bałtyckich. Umowa wejdzie w życie w przyszłym tygodniu po podpisaniu jej przez dowódcę Sił Powietrznych Republiki Litwy płk.  Audronisa Navickasa.

Mając na uwadze zbliżającą się kolejną misję Wzmocnienia Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium Państw Bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii), DO RSZ opracowało Porozumienie Techniczne, które w sposób kompleksowy reguluje zasady zabezpieczenia logistycznego naszego kontyngentu podczas stacjonowania w Republice Litewskiej, jak i rejonie Państw Bałtyckich. Zasadnicze siły i środki będą dyslokowane w bazie lotniczej Siauliai, a nawigatorzy naprowadzania pełnić będą służbę w CRC w Karmelawie.

Zasadnicze siły i środki zostaną przemieszczone na terytorium Litwy na początku stycznia 2015 r. Nasz kontyngent wydzielony z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego będzie realizował misję Air Policing w składzie 4 samolotów MiG-29 wraz z obsługą techniczną i personelem zabezpieczającym o liczebności do 120 żołnierzy, wzmacniając włoski kontyngent wojskowy, jako siły główne. Dla 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego nie jest to pierwszy udział w tak trudnej, a zarazem prestiżowej misji. Wcześniej zabezpieczali oni PKW ORLIK 1 i 3.

Przygotowanie naszego kontyngentu zbiegło się z przypadająca w tym roku 10. rocznicą ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii, ale i zwiększoną aktywnością rosyjskiego lotnictwa w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Jeszcze nie tak dawno uważano, że misja powinna mieć charakter tymczasowy ze względu na znikome zagrożenie w regionie, a obecność lotnictwa NATO niepotrzebnie miała prowokować Rosję. Jednakże po szczycie  NATO w Chicago, misja Air Policing otrzymała status bezterminowy i jest przykładem tzw. Smart Defense. W dniu 10 stycznia 2014 r. podczas spotkania zastępcy sekretarza Generalnego NATO Alexandra Vershbowa z ministrem Spraw Zagranicznych Litwy Linasem Linkevičiusem, podkreślił on, że misja Air Policing jest najlepszym przykładem  Smart Defense.

Ww. misja funkcjonuje już od 2004 roku, a Polska bierze w niej udział po raz szósty. Przez ostatnie dziesięć lat na Litwie brały udział kontyngenty z 14 państw NATO, w tym Belgii, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA. 

15 grudnia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał postanowienie w sprawie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej w okresie od 22 grudnia 2014 r. do 15 maja 2015 r.

Tekst: płk dr Zbigniew Lenarczyk
Zdjęcia: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

FacebookTwitterWykop

Nasze strony