Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lech Szutowski nie żyje

15 grudnia, w katastrofie samolotu Zenair CH-601 Zodiac o numerach rejestracyjnych SP-YLS zginął znany instruktor, autor wielu książek, instruktor szybowcowy i samolotowy Lech Szutowski. Wypadek wydarzył się kilka kilometów na południowy-zachód od lotniska Watorowo, opodal wsi Kiełp (woj. kujawsko-pomorskie) około godziny 15-stej.

Lech Szutowski posiadał ponad 50-letnią praktykę lotniczą. Wielokrotnie startował w zawodach samolotowych i szybowcowych. Jego książki: Podręcznik Pilota Samolotowego (napisany wspólnie z Jerzym Domiczem), Poradnik Pilota Samolotowego, Budowa i Pilotaż Samolotów Lekkich, Album Szkolenia Lotniczego były i są jedynynymi polskimi publikacjami obejmującymi całościowo zagadniania związane z lotnictwem samolotowym. Niebieskie książki, z samolotem na okładce, z pewnością zajmują ważne miejsce w bibliotece każdego polskojęzycznego pilota na całym świecie.

Lech Szutowski był dowódcą pułku lotniczego w Bydgoszczy. Następnie został oddelegowany do Dowództwa Wojsk Lotniczych w Poznaniu. Do stolicy Wielkopolski, przeniósł się wraz z rodziną. Niemalże natychmiast trafił do Aeroklubu Poznańskiego, w którym był niezwykle aktywny.

Piloci, którzy brali z nim udział w zawodach samolotowych, opowiadają o nim jako o upartym, bardzo zaangażowanym w to, co robi człowieku. W Aeroklubie Poznańskim, Lech Szutowski był V-ce prezesem i przez krótki moment dyrektorem. W 1994 roku, na lotnisku w Kobylnicy był dyrektorem piątych Motolotniowych Mistrzostw Świata. Następnie pracował z Jerzym Domiczem w firmie Aerotechnika. Kolejne „jego” lotnicze miejsce to Aero-Start na Żernikach, gdzie został szefem wyszkolenia. Przy jego pomocy ośrodek ten, stał się pierwszym w Polsce scertyfikowanym ośrodkiem szkolenia na ultralightach. Stamtąd przeszedł co ośrodka Lotniczego Adriana, gdzie był instruktorem na każdym szczeblu kariery pilotów.

Lech Szutowski miał 69 lat. Rodzinie zmarłego składamy głębokie wyrazy żalu i współczucia.

Pogrzeb Świętej Pamięci Lecha Szutowskiego odbędzie się we wtorek, 22 grudnia 2009r. o godz. 12:00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu przy ul. Nowina 1.

Po pogrzebie, Aeroklub Poznański zaprasza wszystkich przyjaciół i pilotów na uroczystość wspomnieniową i poczęstunek do siedziby aeroklubu na lotnisko Kobylnica.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony