Przejdź do treści
Konferencja w MIiB: Bezpieczne wykorzystywanie dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej (fot. MIiB)
Źródło artykułu

Aplikacja DroneRadar na konferencji bezpieczeństwa w Ministerstwie Infratruktury

W poniedziałek 25 stycznia, na zaproszenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa, firma Dlapilota.pl Sp. z o.o., twórca DroneRadar, jedynej komercyjnie funkcjonującej platformy budującej świadomość i monitorującej miejsca wykonywania lotów UAV, wzięła udział w konferencji pt.: „Bezpieczne wykorzystanie dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej i przeciwdziałanie zagrożeniom z nimi związanym.

W trakcie konferencji zaprezentowaliśmy funkcjonalność naszego systemu. Przedstawiliśmy, zgromadzonym imponujące statystyki wykorzystania aplikacji, oraz rezultaty z pierwszego miesiąca funkcjonowania platformy. Zwróciliśmy uwagę na konieczność wprowadzenia nowych standardów prawnych i technologicznych. Podzieliliśmy się także z reprezentantami polskich instytucji rządowych i porządku publicznego, doświadczeniami które zdobyliśmy prezentując platformę DroneRadar, podczas zeszłotygodniowej konferencji RPAS w Brukseli.

Dziękuję za liczne przybycie i zapewniam, że wkrótce odbędzie się kolejna konferencja poświęcona bezzałogowym statkom powietrznym, która będzie kontynuacją rozpoczętej dziś dyskusji – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit otwierając konferencję.

Wszyscy zgodzili się, że bezpieczne wykorzystanie dronów jest podstawowym warunkiem ich funkcjonowania w niewydzielonej przestrzeni powietrznej.

W sesji pytań i odpowiedzi, jeden z uczestników spotkania, wyraził opinię że aplikacja DroneRadar jest obecnie najbardziej zaawansowanym, produkcyjnym systemem tego typu w Polsce, a zapewne również i na świecie. Niezwykle pokrzepiający jest fakt, że światowej klasy systemy powstają w Polsce i są tworzone przez polską myśl inżynieryjną.

Z kolei Jerzy Szmit podkreślił wagę współdziałania wszystkich zainteresowanych podmiotów i instytucji, które może zapewnić bezpieczną integrację dronów w przestrzeni powietrznej. Poinformował, że w związku z dużym zainteresowaniem konferencją ministerstwo planuje zorganizowanie we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego w kwietniu 2016 r. kolejnego spotkania poświęconego tej tematyce, które będzie kontynuacją dyskusji.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich organów i instytucji administracji rządowej zainteresowanych tematyką bezzałogowych statków powietrznych oraz ich bezpiecznym wykorzystaniem. Byli to eksperci m.in. z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Nie zabrakło przedstawicieli Komendy Głównej Policji, Straży Granicznej, a także reprezentacji środowiska naukowego oraz firm z branży lotniczej. W konferencji wzięli również udział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski.

Warto podkreślić, iż podczas konferencji ze swoją bardzo ciekawą, multimedialną prezentacją wystąpiła również Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.


Czytaj również:
DroneRadar, również dla pilotów 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony