Przejdź do treści
Żołnierze II zmiany PKW IRINI wsiadają do samolotu Herkules C-130 (fot. st. chor. szt. mar. Sławomir Bunia)
Źródło artykułu

Pożegnanie II zmiany PKW IRINI

Wczoraj (12 maja), w godzinach porannych, w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, kmdr pil. Jarosław Czerwonko pożegnał żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI.

Po pożegnaniu, żołnierze zmiany wylecieli samolotami C-130E i C-295M do bazy NATO Sigonella, gdzie po dwutygodniowej kwarantannie i przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach trwającej misji Unii Europejskiej EUNAVFORMED. Wtedy do kraju powróci pierwsza zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego w początku października ubiegłego roku. Po powrocie do kraju żołnierze I zmiany, zgodnie z obowiązującymi rozkazami w zakresie zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2, odbędą kwarantannę.

II zmiana PKW przeszła certyfikację przeprowadzoną przez oficerów Dowództwa Operacyjnego w początku marca tego roku, w ramach ćwiczenia pk. Etna 19/I, którego celem była ocena zdolności do realizacji zadań, przewidzianych dla kontyngentu, w ramach misji. Od tej chwili zmiana pozostawała w gotowości do przemieszczenia na teatr działań.

 
Pożegnanie II zmiany PKW IRINI (fot. st. chor. szt. mar. Sławomir Bunia)

Tego samego dnia (wtorek) w godzinach popołudniowych do bazy Sigonella na Sycylii dwoma samolotami transportowymi CASA C-295M oraz Herkules C-130 przylecieli żołnierze II zmiany PKW IRINI. Bezpośrednio po wylądowaniu Sekcja Medyczna sprawdziła dokumentacje lekarską przybyłych żołnierzy oraz dokonała pomiaru temperatury ciała.

Kolejnym etapem było zdanie broni przez żołnierzy do depozytu. W związku z obecnymi przepisami i dyspozycjami epidemicznymi obowiązującymi na terenie Włoch, żołnierze udali się do miejsc zakwaterowania celem odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Po tym czasie nastąpi zdanie oraz przekazanie obowiązków na stanowiskach pomiędzy obiema zmianami PKW IRINI.

 


(fot. Polski Kontyngent Wojskowy EU IRINI)

W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED której celem było rozbijanie przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej. Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wydał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej, a 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA. Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. 31 marca tego roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Tego samego dnia Prezydent RP wydał Postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym EUNAFOR MED IRINI w okresie 1 kwietnia 2020 roku do 31 maja 2020 roku. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejął zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI. Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz  zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka. Siedzibą główną dowodzącego operacją pozostaje Rzym. Mandat operacji EUNAVFOR MED IRINI wyznaczony został do 31 marca 2021 r. z odnawialnym okresem jednego roku. Zadania te, w ramach PKW IRINI, realizowane są nadal z wykorzystaniem samolotu M28B 1R, a głównym związkiem taktycznych formującym kontyngent pozostaje BLMW.

Podstawowym środkiem PKW EU SOPHIA jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od połowy kwietnia z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1017, która uczestniczy w misji już po raz piąty. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony