Przejdź do treści
Aeroklub Polski
Źródło artykułu

W trosce o Żar

W dniu 11 stycznia 2009, odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości GSS Żar. W spotkaniu udział wzięli członkowie Zarządu AP, Sekretarz Generalny AP,  pracownicy i Dyrektor szkoły oraz lotnicy, głównie z południowej części Polski. Aeroklub Polski zwołał spotkanie w związku z poczuciem zagrożenia jakie zostało wywołane przez wizytę przedstawicieli firmy, która złożyła ofertę wydzierżawienia hotelu GSS Żar.

Jak wyjaśnił Sekretarz Generalny Piotr Niewiarowski, kierowanie każdej firmy, która złoży podobną ofertę, do głównego użytkownika obiektu, jest elementem transparentnie prowadzonej polityki zarządzania nieruchomościami. Sekretarz zapewnił, że taka polityka będzie kontynuowana, i bez rekomendacji głównego użytkownika, żadne oferty dotyczące nieruchomości AP, nie będą przedmiotem jakichkolwiek decyzji Zarządu AP.

Przedstawiono sytuację finansową szkoły, która dzięki pomocy finansowej AP, jak i zaradności Dyrektora Bogdana Drendy nie stwarza zagrożeń a nawet umożliwia remonty - niestety w niewielkiej skali. Następnie rozpoczęła się dyskusja o tym, jak poprawić sprawność zarządzania szkołą i czy nadanie szkole osobowości prawnej może przespieszyć jej rozwój.

Pan Tomasz Kawa wyraził przekonanie, że nadanie szkole osobowości prawnej jest wręcz niezbędne do jej samodzielnego funkcjonowania. Vice Prezes Włodzimierz Skalik, wyraził przekonanie, że tą właściwą formą prawną byłaby fundacja, która przejmie działalność szkoły, przy czym majątek jako własność wspólna pozostanie w AP.

Z tą opinią polemizował mecenas Leszek Ligęza, który wykazywał, że fundacja nie tylko nie jest właściwą formą a wręcz nawet nie dopuszczoną przez statut AP. Mecenas zaproponował, jako pierwszą, dyskusję nad przyszłością Aeroklubu Polskiego zanim zaczniemy dyskutować o poszczególnych jego częściach.

Duży fragment spotkania poświęcono sytuacji w Aeroklubie Polskim, jego stabilności finansowej, ewentualnych zagrożeń i perspektyw. Z dyżym zrozumieniem spotkała się konieczność wprowadzenia składek, zaś przedstawienie działalności AP jako polskiego związku sportowego spotkało się z przychylnością (na sali był obecny co najmniej jeden stypendysta AP). Jak wykazywał Sekretarz Generalny i Vice Prezesi: Kujawa i Skalik, sytuacja finansowa, organizacyjna i prawna dalece już odbiega od tej z lat 2002-2005 i jest stabilna.

W kontekście dyskusji nad przyszłością szkoły kilkakrotnie pojawił się aspekt zachowania kontroli nad wspólnym przecież majątkiem, po przekształceniu.

W czasie dyskusji ścierały się rózne poglądy od pozostawienia szkoły w jej dotychczasowej formie, porzez fundacje, po tak egzotyczne, jak powołanie na Żarze kilkuosobowego aeroklubu regionalnego, któremu Aeroklub Polski przekazałby cały posiadany na tam majątek. Ciekawe, jak miałaby wyglądać lista szczęśliwie obdarowanych?

Zebrani byli jednomyślni, co do idei Tomasza Kawy dotyczącej integralności szkoły i kompleksu hotelowo-gastronomicznego, oraz uznali, że dykusja nad formą prawną szkoły powinna być kontynuowana.

Spotkanie zakończono podpisaniem wspólnego oświadczenia.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony