„Złota” drużyna w konkurencji S4A Seniorów (FAI)

16 medali Polaków na jednych zawodach! Relacja z Mistrzostwa Świata na Ukrainie

W dniach 22-30 sierpnia br. na Ukrainie zostały rozegrane Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych dla Seniorów i Juniorów. Polscy modelarze kosmiczni zdobyli łącznie 16 medali! To ogromny sukces. Wszystkim medalistom i trenerom serdecznie gratulujemy!

Na tegoroczne Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych dla Seniorów i Juniorów Aeroklub Polski nominował do składu reprezentacji – 10 seniorów i 9 juniorów. Team Manager’em naszej 23-osobowej ekipy był Trener Modelarskiej Kadry Narodowej – Jerzy Boniecki.

W mistrzostwach uczestniczyło ponad 300 zawodników z 19 państw. Polacy zaprezentowali się pierwszorzędnie, co potwierdzili zdobywając tylko na jednej imprezie aż 16 medali. To ogromny sukces naszej ekipy.

Oto Ci, z których jesteśmy bardzo dumni:

SENIORZY

S1B – modele rakiet wysokościowych (startowało 39 zawodników z 15 państw). Mistrzem Świata został – Robert Kreut z (USA). Jego model uzyskał imponującą wysokość 753 m. To nieprawdopodobne, że model o masie 5 gramów potrafi lecieć pionowo z prędkością ponad 200 km/godz. Miejsca Polaków: Leszek Małmyga –  6. miejsce, Grzegorz Goryczka – 7. miejsce, Krzysztof Przybytek – 32.-34. miejsce. Polska drużynowo uplasowała się na 9. pozycji.

S3A – modele rakiet czasowych ze spadochronem (startowało 51 zawodników z 18 państw). Mistrzem Świata zostałMiodrag Cipcic (Serbia). Miejsca Polaków: Sławomir Łasocha – 10-12. miejsce, Krzysztof Przybytek – 23.-24. miejsce, Marek Arasimowicz – 34.-37. miejsce. Polska drużynowo zajęła 10. lokatę.

S4A – modele rakietoplanów swobodnie latających (startowało 51 zawodników z 17 państw). Mistrzem Świata został Kiryl Zhabravets (Białoruś). Miejsca Polaków: Leszek Małmyga – srebrny medal, Krzysztof Przybytek – brązowy medal, Sławomir Łasocha – 27. miejsce. Polska drużynowo zdobyła złoty medal w kategorii S4A.

„Złota” drużyna w konkurencji S4A Seniorów: Leszek Małmyga (srebro indywidualnie), Krzysztof Przybytek (brąz), Sławomir Łasocha – 27. m oraz Kierownik ekipy Jerzy Boniecki

S6A – modele rakiet czasowych z taśmą hamującą (startowało 52 zawodników z 19 państw). Mistrzem Świata została Somleva Mariya z Bułgarii. Miejsca Polaków: Sławomir Łasocha – 6. miejsce, Leszek Małmyga – 11. miejsce, Marek Arasimowicz – 25. miejsce. Polska drużynowo zakończyła zawody na 4. miejscu.

S5C – wysokościowe makiety rakiet (startowało 27 zawodników z 9 państw). Mistrzem Świata został Matt STEELE z USA. Miejsca Polaków: Wojciech Bobrowski – srebrny medal, Grzegorz Goryczka – 12. miejsce, Andrzej Rusinowski – 15. Polska drużynowo – srebrny medal.

S7 – makiety rakiet (startowało 25 zawodników z 9 państw). Mistrzem Świata został Jan Sebesta (Czechy). Warto dodać, że tegoroczny Mistrz Świata budował swojego „Saturna V” ponad 250 godzin! Miejsca Polaków: Grzegorz Goryczka -4. miejsce, Andrzej Rusinowski -9. miejsce, Wojciech Bobrowski – 11. pozycja. Polska drużynowo wywalczyła medal brązowy.

S8E/P – modele rakietoplanów zdalnie sterowanych (startowało 40 zawodników z 17 państw). Mistrzem Świata został Maris Brakovskis (Łotwa). Miejsca Polaków: Leszek Małmyga – 10. miejsce, Artur Szwed – 11 a Szymon Byrtek – 20. Polska drużynowo na 5. miejscu.

S9A – modele rakiet czasowych z opadaniem wiropłatowym (startowało 52 zawodników z 19 państw). Mistrzem Świata został Stefan Stefanov (Bułgaria). Miejsca Polaków: Sławomir Łasocha – 8. miejsce, Leszek Małmyga – 27. miejsce, Marek Arasimowicz – 33. Polska drużynowo – 7 pozycja.

JUNIORZY

S1A – modele rakiet wysokościowych (startowało 29 zawodników z 10 państw). Mistrzem Świata został Michal Zitnan (Słowacja). Miejsca Polaków: Maciej Łukaszewski – 7. -8. miejsce, Bartosz Chołody – 7.-8. miejsce, Wojciech Kędziora – 9. Polska drużynowo zdobyła brązowy medal.

S3A – modele rakiet czasowych ze spadochronem (startowało 37 zawodników z 13 państw). Mistrzem Świata został Gao Bowen (Chiny). Miejsca Polaków: Radosław Draspa – 8. miejsce, Maciej Łukaszewski –11. a Bartosz Chołody 27. lokata. Polska drużynowo na 6. miejscu.

S4A – modele rakietoplanów swobodnie latających (startowało 33 zawodników z 12 państw). Mistrzem Świata został Polak – Maciej Łukaszewski. Miejsca pozostałych Polaków: Bartosz Chołody zajął 4. miejsce a Wojciech Kędziora 8. Polska drużynowo zdobyła złoty medal.

Na najwyższym stopniu podium Mistrz Świata Juniorów w konkurencji S4A – Maciej Łukaszewski

S6A – modele rakiet czasowych z taśmą hamującą (startowało 37 zawodników z 13 państw). Mistrzem Świata została Li Wenze (Chiny). Miejsca Polaków: Radosław Draspa -4. miejsce, Bartosz Chołody – 9. a Wojciech Kędziora 22. Polska drużynowo zdobyła trzecie miejsce i brązowy medal.

S5B – wysokościowe makiety rakiet (startowało 24 zawodników z 8 państw). Mistrzem Świata został Michal Zitnan (Słowacja). Miejsca Polaków: Michał Bobrowski zdobył tytuł Wicemistrza Świata, Wojciech Koszelski zajął 11. miejsce a Przemysław Żurawski 12. pozycję. Polska „wylądowała” na drugim miejscu, zdobywając srebro.

S7 – makiety rakiet (startowało 22 zawodników z 8 państw). Mistrzem Świata został Wojciech Koszelski. Miejsca pozostałych Polaków: Przemysław Żurawski – srebrny medal, Michał Bobrowski – 6. miejsce. Polska drużynowo zdobyła kolejny złoty medal.

Na najwyższym stopniu podium Mistrz Świata Juniorów w konkurencji S7 – Wojciech Koszelski. Zdobywcą srebrnego medalu został Przemysła Żurawski

S8D – modele rakietoplanów zdalnie sterowanych (startowało 24 zawodników z 9 państw). Mistrzem Świata został Simon Bolfa (Słowacja). Miejsca Polaków: Dawid Barc – brązowym medalistą, Eryk Halaburda zajał 16. miejsce a Maciej Łukaszewski – 20. Polska drużynowo zakończyła Mistrzostwa w tej klasie na 5. miejscu.

S9A – modele rakiet czasowych z opadaniem wiropłatowym (startowało 33 zawodników z 12 państw). Mistrzem Świata został Oleksandr Alekhimov (Ukraina). Miejsca Polaków: Bartosz Chołody – 10. miejsce, Radosław Draspa –17. Maciej Łukaszewski 19.-24. lokata. Polska drużynowo zajęła 6. miejsce.

Trzeba podkreślić, że przy obsłudze mistrzostw, na zaproszenie organizatorów, pracowali: Ewa Dudziak-Przybytek (szef strefy bezpieczeństwa), Leszek Szwed (szef elektronicznego pomiaru wysokości).

Organizatorem imprezy była Ukraińska Federacja Sportowego Modelarstwa Kosmicznego, we współpracy z Ukraińską Federacją Sportu Lotniczego oraz amerykańską firmą NEOSPHERE.