Przejdź do treści
Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej (fot. comcam.pl)
Źródło artykułu

Spadochroniarze – Pierwsi na polu walki

W dniu 6 czerwca spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej weszli do działania podczas ćwiczenia Saber Strike-18 / Swift Response-18.

Po kilku dniach przygotowań w rejonie wyjściowym rozpoczęła się zasadnicza część operacji powietrznodesantowej. Na drawskim poligonie wylądowało 32 spadochroniarzy Połączonej Grupy Awangardowej (PGA) złożonej z żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego oraz odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych specjalistów Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP).

To właśnie ta grupa żołnierzy odpowiedzialna jest za rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska, na które w dniu 7 czerwca desantować się będą siły główne 6 Brygady Powietrznodesantowej.


(fot. comcam.pl)

Pierwsi spadochroniarze opuścili pokład samolotu M-28 na wysokości 1500m ze spadochronami szybującymi AD-2000 otwieranymi na tzw. linę. Kolejna Grupa rozpoczęła desant na wysokości 2500m w odległości ok 3km od miejsca lądowania. Wśród nich znajdowali się żołnierze wykonujący skok tandemowy czyli pilot-spadochroniarz i podwieszony do niego żołnierz nie posiadający przeszkolenia do wykonywania skoku z dużej wysokości. Zadanie to wykonali jako osobny element, gdyż parametry opadania na takim spadochronie różnią się od tych jakie charakteryzują spadochrony szybujące używane przez zwiadowców.

 
(fot. comcam.pl)

Wszyscy żołnierze PGA wyposażeni są w broń i zasobniki z osobistym wyposażeniem, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie przydzielonego im zadania. A ich celem w pierwszej fazie działania po desantowaniu jest nie tylko rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska dla sił głównych, ale również rozpoznanie rejonu obiektu przyszłego szturmu i przeprawy wodnej.

 
(fot. comcam.pl)

Skok spadochronowy to tylko początek działania spadochroniarzy. Najważniejsza jego część to to co dzieje się po wylądowaniu. Od skuteczności i skrytości działania PGA zależy w dużym stopniu sukces całej operacji powietrznodesantowej wykonywanej przez batalionową grupę powietrznodesantową.
 
Podczas ćwiczenia Saber Strike-18 / Swift Response-18 batalionową grupę powietrznodesantową tworzą spadochroniarze 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic.

por. Agata Niemyjska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony