Przejdź do treści
Parada Robotów Droniada 2017 (fot. 5zywiolow.pl)
Źródło artykułu

Kto zdobył Nagrodę Główną i Nagrody Szefa BBN w konkursie Droniada 2017?

17.06.2017 r. na terenie Aeroklubu Krakowskiego został rozegrany konkursu Droniada 2017. Do konkursu przystąpiło 8 zespołów z 7 czołowych, polskich politechnik.

Podczas misji zespoły akademickie za pomocą drona i systemów teleinformatycznych musiały jak najszybciej odnaleźć poszkodowanych (bikony), jak najdokładniej podać ich współrzędne geograficzne na mapie, która trafi na stanowisko dowodzenia, samemu wcielić się w ratowników medycznych i dokonać ewakuacji losowo wybranej ofiary, spośród tych, które odnalazły.  Na całość akcji zespoły miały 30 minut.

Droniada jest konkursem interdyscyplinarnym, w której platformy latające mają do odegrania swoją rolę, ale wcale nie najważniejszą. Dopiero w połączeniu z analizą matematyczną siły sygnałów nadajników BLE, szerzej – analizą sytuacji podczas zdarzenia masowego i odpowiednim podziałem zadań w zespole, można mówić o kompleksowym rozwiązaniu.

W konkursie Droniada zwyciężył zespół High Flyers – Academic Scientific Association (Politechnika Śląska). Zdobył Nagrodę Główną w wysokości 10 tys. złotych ufundowaną przez Fundację Instytut Mikromakro dzięki partnerstwu z Miastem Krakowem oraz Nagrodę Honorową Szefa Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Firma Spartaqs przyznała jej również Nagrodę Specjalną – dron wyścigowy, zaś Esri Polska zaprosiła na warsztaty z narzędzi do obróbki obrazów. Znowuż Roborotor ufundował udział w Narodowej Wystawie Militarnej w strefie dronów.

  

II miejsce zajął zespół Squadron z Akademii Górniczo-Hutniczej pod wodzą Łukasza Motyla. Również w ich ręce trafiła Nagroda Honorowa Szefa BBN i Nagrody Specjalne od Roborotor i Spartaqs.

III miejsce wywalczył zespół Koło Naukowe Awioniki Melavio (Politechnika Warszawska). Wracają do domu z Nagrodą Honorową Szefa BBN, nagrodami specjalnymi od Roborotor i Spartaqs.

Parada Robotów Droniada 2017 odbyła się pod Honorowymi Patronatami Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego i Ministerstwa Rozwoju.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony