Zawody szybowcowe - zawodnicy u szybowce na lotnisku w Lesznie (fot. Paweł Łabuńko)

14. Szybowcowe Mistrzostwa Polski i kwalifikacje w Lesznie – wyłoniono zwycięzców

W dniach 4-12 maja br. na leszczyńskim lotnisku rozegrane zostały 14. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15m oraz Ogólnopolskie Kwalifikacyjne Zawody Szybowcowe do SMP Klub A w klasie Klub A. W rywalizacji łącznie wzięło udział 51 pilotów.

Po jednym dniu przerwy, w niedzielę (12 maja) rozegrana została czwarta i ostatnia konkurencja. Zawodnicy dostali niezbyt długie zadanie wyścigowe. Piloci ponownie polecieli na południe od lotniska, ale tym razem trasa w formie czworoboku została wyłożona zarówno na wschód jak i za zachód. Pierwszy pilot przekroczył linię startu o godz. 13:49.

Trasa przygotowana przez Task Settera dla zawodników w SMP w klasie 15m to 274.64 km z trzema punktami zwrotnymi. Najszybciej na mecie zameldował się Maciej Kowalski (Aeroklub Kielecki/KKGT), który lecąc szybowcem Discus 2a zdobył 1000 punktów. Drugi zadanie wykonał Marius Pluscauskas (Aeroklubas Vilniaus/Lithuania) zdobywając 983 punkty. Trzeci przyleciał Tomasz Krok (Aeroklub Leszczyński) z wynikiem 953 punkty. Siedmiu pilotów lądowało z terenie przygodnym a jeden nie wyleciał na trasę. Dotychczasowy lider Łukasz Grabowski doleciał do mety w niedzielę jako dziewiąty. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Po podliczeniu punktów po czterech konkurencjach na podium 14. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie 15m stanęli:
1. miejsce – Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski/KKGT),
2. miejsce – Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński),
3. miejsce – Zdzisław Bednarczuk (Aeroklub Bielsko-Biała).

14. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15m - podium (fot. Aeroklub Leszczyński)

Dla pilotów QZS w klasie Klub A ułożono trochę krótszą trasę – 208.57 km z trzema punktami zwrotnymi. Tego dnia najszybciej do mety doleciał szybowcem SZD 55 Szymon Rawecki (Aeroklub Leszczyński) uzyskując 769 punktów. Drugi na mecie zameldował się Marek Herbreder (Aeroklub Warszawski/Szybowcowy Szczecin) zdobywając 695 punktów. Trzeci czas uzyskali wczoraj ex aequo pilocie Bartosz Rybarczyk (Aeroklub Ziemi Lubuskiej) oraz Antoni Zawirski (Aeroklub Leszczyński) – obaj zdobyli po 676 punktów. Dotychczasowy lider był na mecie piąty. Pięciu pilotów nie ukończyło zadania i lądowało w terenie przygodnym, a pięciu nie wyleciało na trasę. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Po podliczeniu punktów po czterech konkurencjach na podium Ogólnopolskich Kwalifikacyjnych Zawodów Szybowcowych do SMP Klub A w klasie Klub A stanęli:
1. miejsce – Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński),
2. miejsce – Antoni Zawirski (Aeroklub Leszczyński),
3. miejsce – Szymon Rawecki (Aeroklub Leszczyński).

Ogólnopolskie Kwalifikacyjne Zawody Szybowcowe do SMP Klub A w klasie Klub A - podium (fot. Aeroklub Leszczyński)

Zwycięzcom gratulujemy !

Aeroklub Leszczyński składa wielkie podziękowania dla całej ekipy zawodów, pomocników, holowników, sędziemu, dyrektorowi zawodów, task setterowi oraz wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc przy zawodach.

Poniżej krótkie relacje z trzech poprzednich konkurencji.

Szybowcowe Mistrzostwa Polski w Lesznie (fot. Aeroklub Leszczyński)

(fot. Aeroklub Leszczyński)

W piątek (10 maja) rozegrana została trzecia konkurencja. I tym razem wszyscy piloci polecieli zadanie obszarowe. Kierunek lotu, który wybrał Task Setter dla pilotów był podobny jak dzień wcześniej. Piloci lecieli na południowy zachód od lotniska, ale trasa miała kształt czworokąta. Pierwszy pilot przekroczył linię startu o godz. 13:32.

Piloci lecący w SMP w klasie 15m mieli do pokonania trasę o długości 164.69 km / 286.49 km (232.40 km) z czasem oblotu 2 godziny z czterema obszarami nawrotu. Z trzecim zadaniem najlepiej sobie poradził Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski/KKGT), który lecąc szybowcem Diana 2 zdobył 609 punktów. To jego trzecia z rzędu wygrana konkurencja. Łukasz od początku prowadzi w klasyfikacji generalnej. Drugi był Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński) – zdobył 606 punktów. Trzeci zadanie wykonał Marius Pluscauskas (Aeroklubas Vilniaus/Lithuania), który zdobył 564 punkty. W czwartek aż dziesięciu pilotów w tej klasie nie ukończyło zadania. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Dla pilotów lecących w QZS w klasie Klub A ułożono trasę o długości 157.62 km / 297.57 km (225.54 km) z czasem oblotu 2 godziny z czterema obszarami nawrotu. Najlepszy wynik tego dnia uzyskali ex aequo Tomasz Bajkowski (Aeroklub Bielsko-Bialski) lecąc szybowcem LS 4 oraz Marcin Szymura (Aeroklub ROW Rybnik) lecąc szybowcem Jantar Std 3 – obaj piloci zdobyli po 688 punktów. Trzeci na mecie był Antoni Zawirski (Aeroklub Leszczyński) z wynikiem 674 punkty. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński) pomimo zajętego w tej konkurencji czwartego miejsca. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

14. Szybowcowe Mistrzostwa Polski - szybowce na lotnisku w Lesznie (fot. Paweł Łabuńko)

(fot. Paweł Łabuńko)

9 maja pogoda pozwoliła na rozegranie drugiej konkurencji. Wszyscy piloci polecieli zadanie obszarowe. Task setter ułożył trasy w kształcie ósemki na południowy zachód od lotniska. Pierwszy pilot przekroczył linię startu o godz. 14:00.

Dla zawodników w SMP w klasie 15m przygotowano trzygodzinną trasę o długości 215.00 km / 474.30 km (345.50 km) z czterema obszarami nawrotu. Pierwszy tego dnia zadanie ukończył Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski/KKGT), który lecąc szybowcem Diana 2 zdobył 861 punktów i umocnił swoją pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Drugi był Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński) – zdobył 860 punktów. Dobry wynik uzyskał Zdzisław Bednarczuk, który doleciał do mety jako trzeci i zdobył 847 punktów. Z pilotów startujących w mistrzostwach wielu nie ukończyło zadania i lądowało w terenie przygodnym. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Zawodnicy startujący w QZS w klasie Klub A otrzymali zadanie 159.81 km / 370.77 km (261.52 km) z czasem oblotu 3 godziny z czterema obszarami nawrotu. Najszybciej na mecie zameldował się ponownie Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński), który lecąc szybowcem Jantar Std 2 zdobył maksymalną liczbę punktów 1000 i jest liderem zawodów. Drugi zadanie wykonał Zbigniew Meller (Aeroklub Poznański) zdobywając 999 punktów. Trzeci do mety doleciał Mirosław Izydorczak (Aeroklub Warszawski) z wynikiem 996 punktów. Wśród pilotów lecących w kwalifikacyjnych zawodach również nie obyło się bez kilku lądowań w terenie przygodnym. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Szybowce na lotnisku w Lesznie - zachmurzone niebo (fot. Paweł Łabuńko)

Pierwszy dzień zawodów był wyjątkowo nieudany. Po krótkiej chwili od pojawienia się Cumulusów na niebie, pierwsze z nich zaczęły się piętrzyć i przekształcać w chmury burzowe CB i tym sposobem deszcz zmył pilotom termikę z nieba. Konkurencja została odwołana. Drugi dzień niestety nie był lepszy i na niebie nie pojawiły się śnieżnobiałe Cumulusy. Konkurencja również została odwołana. Dzień trzeci niestety też nie był łaskawy dla zawodników - dziura z Cumulusami, która szła do nich z północy, niestety do nich nie doszła w czas.

Dopiero w środę (8 maja) pogoda pozwoliła rozegrać pierwszą konkurencję. Pierwsze szybowce przekroczyły linię startu o godzinie 12:20.

Rywalizacja w SMP w klasie 15m rozpoczęła się od konkurencji wyścigowej. Dla pilotów przygotowano trasę o długości 370.75 km z trzema punktami zwrotnymi. Trasa wiodła najpierw na zachód od lotniska, potem skręcała na północ, a następnie z powrotem podobnym torem. Pierwszy na mecie zameldował się Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski/KKGT), który lecąc szybowcem Diana 2 zdobył 948 punktów. Drugie miejsce tego dnia zdobył Zdzisław Bednarczuk (Aeroklub Bielsko-Biała) z wynikiem 894 punkty. Jako trzeci przyleciał Maciej Kowalski (Aeroklub Kielecki/KKGT) z wynikiem 880 punktów. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Piloci rywalizujący w QZS w klasie Klub A rozpoczęli od konkurencji obszarowej. Ułożono dla nich trasę o długości 203.02 km / 373.33 km (278.54 km) z trzema obszarami nawrotu – z czasem oblotu 3 godziny. Oni również lecieli na zachód od lotniska i na północ, a potem wracali podobną trasą. Najszybciej trasę obleciał szybowcem Jantar Std 2 Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński) zdobywając maksymalną liczbę punktów 1000. Drugie miejsce tego dnia zdobył Zbigniew Górecki (Aeroklub Łódzki) z wynikiem 956 punktów. Trzeci zadanie ukończył Antoni Zawirski (Aeroklub Leszczyński). Uzyskał on 930 punktów. Pełne wyniki na stronie: https://soaringspot.com.

Mikołaj Zdun i Łukasz Grabowski - zwycięzcy 1 konkurencji (fot. Gliding Team Klinika Kolasiński, Facebook)