Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukraiński rząd: kupiliśmy 1400 dronów, sami pracujemy nad bezzałogowcami atakującymi drony rosyjskie

Ukraina kupiła 1400 dronów i planuje rozwinąć modele bojowe, które będą atakować drony rosyjskie używane podczas agresji przeciwko naszemu państwu – powiedział minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow, cytowany w środę przez telewizję Sky News.

Fedorow ocenił, że wojna na Ukrainie jest pierwszą główną wojną ery internetu, w której kluczową rolę odgrywają drony i satelity, jak te dostarczane przez firmę Elona Muska.

"Kolejnym krokiem – po tym, gdy zabezpieczyliśmy zapasy dronów rozpoznawczych – jest posiadanie dronów bojowych" – zaznaczył minister. "Będą to drony eksplodujące i te, które mogą wznieść się na wysokość od trzech do 10 kilometrów i tam uderzać w cele" – wyjaśnił. "Mam na myśli technologie rozwijane na Ukrainie" – dodał.

Rosja oskarżyła Ukrainę o kilka ataków na jej bazy wojskowe, w tym jeden w poniedziałek, w którym siły rosyjskie zestrzeliły drona zbliżającego się do bazy lotniczej Engels znajdującej się setki kilometrów od granicy z Ukrainą – przypomniała Sky News. Poinformowano, że szczątki zabiły trzech żołnierzy, ale żaden samolot nie został uszkodzony. W bazie znajdują się bombowce strategiczne Tu-95 i Tu-160 zdolne do przenoszenia broni jądrowej, które brały udział w atakach na Ukrainę.

Ukraińskie władze nigdy formalnie nie przyznały się do przeprowadzania takich ataków, ale podkreślały, że Rosja może spodziewać się odwetu za wojnę na Ukrainie, w tym na terytorium Rosji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony