Windows 3.1 uratował Southwest Airlines przed skutkami globalnej awarii IT
19 lipca miała miejsce ogólnoświatowa awaria IT, która spowodowała chaos na lotniskach i setki opóźnionych i odwołanych lotów. Na ekranach milionów komputerów wyświetliły BSoD (niebieski ekran śmierci). Jednak linie Southwest Airlines, czwarte co do wielkości w USA, zostały w mniejszym stopniu dotknięte problematyczną aktualizacją CrowdStrike. Stało się tak, ponieważ przewoźnik wciąż wykorzystuje system Windows 3.1.
Problem CrowdStrike spowodował poważne problemy na całym świecie po tym, jak wadliwa aktualizacja zawiesiła i zatrzymała pracę nowszych systemów komputerowych. Problemem zostało dotkniętych wiele instytucji, ale także lotniska i prawie wszystkie linie lotnicze w USA, w tym United, Delta i American Airlines, które musiały wstrzymać loty. Wiele z ich systemów odmówiło działania, w tym te wykorzystywane do planowania lotów, układania grafików załóg, rejestrów obsługi technicznej, czy też biletowe.
Na szczęście aktualizacja nie miała wpływu na systemy samolotów, zapewniając, że wszystkie operacje lotnicze odbywały się bezpiecznie.
Linie Southwest były często krytykowane za swoje archaiczne rozwiązania, ale stary i sprawdzony system operacyjny uchronił je (i ich klientów) przed stresem, którego doświadczali pasażerowie większość innych linii lotniczych. Niemniej jednak korzystający w oferty Southwest nie byli w 100% uchronieni przed problemami spowodowanymi CrowdStrike, ponieważ dotknięte nimi były same lotniska, na które latały samoloty tego przewoźnika.
Oprócz systemu Windows 3.1, Southwest używa również Windows 95. Wielu pracowników linii na niego narzekało, jednak globalna awaria CrowdStrike może zniechęcić przewoźnika do jego zmiany. Z drugiej strony komputery się starzeją i wymagają wymiany, więc być może linia będzie wkrótce musiała uaktualnić swoje systemy.
Niezależnie od okoliczności, wykorzystanie przestarzałej technologii przez Southwest uratowało linię, gdy większość świata, która polegała na nowszych systemach, ucierpiała z powodu poważnej awarii IT. System Windows 3.1, wprowadzony na rynek w 1992 r., nie jest w żaden sposób aktualizowany, co uchroniło go przed wpływem CrowdStrike.
Komentarze