Przejdź do treści
Alice firmy Eviation na lotnisku Moses Lake Grant County International Airport (MWH) w Stanach Zjednoczonych (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

W pełni elektryczny samolot Eviation Alice wystartował po raz pierwszy

27 września 2022 r. swój pierwszy lot testowy wykonał całkowicie elektryczny samolot pasażerski Eviation Alice, co może być ważnym krokiem w kierunku zbliżenia lotnictwa elektrycznego do usług komercyjnych.

Prototyp Alice (znaki rejestracyjne N882EV) wystartował i pomyślnie wylądował na międzynarodowym lotnisku Moses Lake Grant County International Airport (MWH) w Stanach Zjednoczonych.

Alice firmy Eviation został zaprezentowany na Paris Air Show w 2019 r. Jest to dwusilnikowy samolot elektryczny, napędzany silnikami magniX magni650 o mocy 640 kW.

Zgodnie z oświadczeniem producenta, Alice będzie mógł przewozić dziewięć osób lub do 2500 funtów (1134 kg) ładunku na odległość do 440 mil morskich (815 km). Samolot będzie dostępny w trzech konfiguracjach: pasażerskiej, biznesowej i cargo.

Prototyp wykonał już kilka testów działania jednostek napędowych i kołowania. Ostatnie z nich zostały przeprowadzone 20 września 2022 r.

W sierpniu 2021 r., klient startowy Alice, firma DHL, zamówiła 12 samolotów w konfiguracji cargo, a spółka GlobalX, podpisała list intencyjny na dostarczenie 50 konstrukcji tego typu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony