Przejdź do treści
Dwa ukraińskie samoloty MiG-29 i rosyjski Su-35S (fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook)
Źródło artykułu

Ukraina: mniej rosyjskich ataków lotniczych, więcej zwiadów

W piątek – w trzydziestym dniu wojny – Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że Rosja straciła 240 samolotów i śmigłowców od rozpoczęcia wojny na pełną skalę z Ukrainą. W ciągu 29 dni wojny zginęło około 16100 rosyjskich żołnierzy.

24 marca rosyjscy okupanci ograniczyli aktywność lotniczą w przestrzeni powietrznej Ukrainy, zwiększając obecność operacyjno-taktycznych i innych bezzałogowych statków powietrznych do rozpoznania lotniczego.

Jeden operacyjno-taktyczny bezzałogowiec został trafiony pociskami przeciwlotniczymi. Ponadto siły pocisków przeciwlotniczych Sił Powietrznych zniszczyły jeden wielozadaniowy bombowiec Su-34 w obwodzie charkowskim i cztery pociski manewrujące.

Siły Powietrzne Ukrainy nadal patrolują przestrzeń powietrzną, osłaniają swoje wojska i obiekty, a także przeprowadzają atak przy użyciu samolotów uderzeniowych na cele naziemne: kolumny pojazdów opancerzonych, centra logistyczne i koncentrację odziałów wroga.

Na dodatek w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie ostrzelały własne pozycje ze śmigłowca. Taką informację przekazał w czwartek w Telegramie szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

"Rosjanie ponieśli kolejne fiasko. Przy czym – z własnych rąk" – napisał Syniehubow, utrzymując, że rano rosyjski śmigłowiec ostrzelał rosyjskie pozycje w Małej Rohani.

W wyniku tego przyjaznego ognia zlikwidowana została "duża liczba żołnierzy i sprzętu". "Ci sami okupanci stale ostrzeliwują Charków z artylerii i wyrzutni rakietowych" – dodał Syniehubow.

Major Stepan Tarabalka przed samolotem (fot. Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy)

Major Stepan Tarabalka przed samolotem (fot. Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy)

W dniu 23 marca 2022r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie przyznał odznaczenie kolejnemu pilotowi. Tytuł "Bohatera Ukrainy" z Orderem Złotej Gwiazdy otrzymał major Stepan Tarabalka.

Stepan Tarabalka to jeden z tych romantyków, którzy od dzieciństwa marzyli o zostaniu pilotem wojskowym. W wieku 13 lat Stepan wstąpił do Karpackiego Wojskowego Liceum Sportowego, a później wstąpił do Lotniczej Akademii Wojskowej - Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych im. I. Kozheduba, który ukończył z sukcesem w 2014 roku.

Był oficerem nowego pokolenia armii ukraińskiej, który swoją karierę oficerską rozpoczął w czasie wojny na Ukrainie. Obrona swojego kraju była dla niego świadomym wyborem.

Wszyscy, którzy znali Stepana Tarabalkę osobiście, mówili, że był prawdziwym oficerem i profesjonalistą w swojej dziedzinie.

13 marca 2022 r. major Stepan Tarabalka, pilot myśliwca MiG-29 walczył ze złoczyńcami wysłanymi przez Kreml w celu zbombardowania spokojnych miast. Zginął w bitwie powietrznej z przeważającymi siłami rosyjskich okupantów.

Zniszczony i uszkodzony sprzęt:
•  samoloty ‒ 115
•  śmigłowce ‒ 125
•  czołgi ‒ 561
•  BBM / APV ‒ 1625
•  systemy artyleryjskie ‒ 291
•  systemy przeciwlotnicze ‒ 49
•  RSZV / MLRS ‒ 90
•  Cysterny z paliwem ‒ 72
•  UAV ‒ 53
•  wyposażenie specjalne ‒ 18
•  łodzie ‒ 5 jednostek
•  pojazdy jednostek zmechanizowanych ‒ 1089

Dane są coraz dokładniejsze. Wyliczenie komplikuje wysoka intensywność walki. Dane są aktualizowane.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony