Przejdź do treści
Pułkownik Ołeksandr Myrosławowycz Marynyak otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy (fot. Oddzielna Brygada)
Źródło artykułu

Ukraina: kolejny pilot z tytułem Bohatera Ukrainy oraz straty rosyjskich okupantów

W sobotę – w dwudziestym czwartym dniu wojny – Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że Rosja straciła 210 samolotów i śmigłowców od rozpoczęcia wojny na pełną skalę z Ukrainą. W ciągu 23 dni wojny zginęło około 14400 rosyjskich żołnierzy.

Od początku działań wojennych wróg dokonał 291 uderzeń rakietowych, użył 459 rakiet lądowych, morskich i powietrznych oraz przeprowadził 1403 naloty. Jednak w trakcie działań wojennych wojska rosyjskie nadal ponoszą znaczne straty w personelu i sprzęcie.

W sobotę ukraińskie siły przeciwlotnicze i myśliwce zestrzeliły 12 wrogich celów powietrznych - 2 samoloty, 3 helikoptery, 3 bezzałogowe statki powietrzne i 4 pociski manewrujące.

Również w ciągu dnia ukraińscy obrońcy zniszczyli kilka kolumn sprzętu okupantów w obwodzie Mikołajowskim i Sumskim. Ponadto w wyniku ostrzału wroga zginął dowódca 8. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał porucznik Andriej Mordwiczew. Mordwiczew miał zginąć na lotnisku w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim.

Odznaczony też został kolejny ukraiński pilot. 16 marca 2022 r. dekretem Prezydenta Ukrainy №139/2022 tytuł Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy otrzymał (pośmiertnie) pułkownik Ołeksandr Myrosławowycz Marynyak.

Pułkownik Ołeksandr Myrosławowycz Marynyak otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy (fot. Oddzielna Brygada)

Pułkownik Ołeksandr Myrosławowycz Marynyak otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy (fot. Oddzielna Brygada)

Pułkownik Ołeksandr Myrosławowycz Marynyak urodził się i wychował w Brodach. W 2000 roku ukończył Charkowski Instytut Sił Powietrznych. Przeszedł od pilota przez operatora do dowódcy eskadry śmigłowców. Pilot I klasy. Uczestniczył w międzynarodowych operacjach pokojowych i bezpieczeństwa w Liberii i Demokratycznej Republice Konga. Od 2014 roku w ramach grupy lotniczej brygady wykonywał zadania w operacjach antyterrorystycznych i strefach ochrony środowiska w obwodzie donieckim i ługańskim. 19 lipca 2014 r. pułkownik Ołeksandr Marynyak został odznaczony Orderem Bohdana Chmielnickiego III stopnia „za odwagę osobistą i bohaterstwo okazywane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, wierność przysięgi wojskowej w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej”.
W listopadzie 2021 został zwolniony ze służby wojskowej do rezerwy. Jednak wraz z początkiem rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę nie stał na uboczu i pierwszego dnia wojny, jako jeden z pierwszych, 24 lutego uzupełnił szeregi lotnictwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Chwała i wieczna pamięć Bohaterom Ukrainy!

Zniszczony i uszkodzony sprzęt:
•  samoloty ‒ 95
•  śmigłowce ‒ 115
•  czołgi ‒ 466
•  BBM / APV ‒ 1470
•  systemy artyleryjskie ‒ 213
•  systemy przeciwlotnicze ‒ 44
•  RSZV / MLRS ‒ 72
•  Cysterny z paliwem ‒ 60
•  UAV ‒ 17
•  wyposażenie specjalne ‒ 11
•  łodzie ‒ 3 jednostki
•  pojazdy jednostek zmechanizowanych ‒ 914

Dane są coraz dokładniejsze. Wyliczenie komplikuje wysoka intensywność walki. Dane są aktualizowane. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony