Przejdź do treści
Model samolotu (fot. Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy "Warmia", Facebook)
Źródło artykułu

XII Festiwal Kultury Modelarskiej z III Memoriałem plut. pil. Lecha Dunajewskiego w Olsztynie

Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy "Warmia" zaprasza wszystkich modelarzy, sympatyków modelarstwa, a także każdego kto ma ochotę na XII Festiwal Kultury Modelarskiej.

Impreza odbędzie się w dniach 15-16.04.2023 r. w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie, ul. Ryszarda Knosały 3B.

Przy okazji Festiwalu chcemy również zorganizować III Memoriał Lecha Dunajewskiego – czyli wybierzemy model samolotu związanego pilotem, który walczył w Bitwie o Anglię, a po wojnie osiadł i mieszkał w Olsztynie rozwijając Aeroklub Olsztyński – mówią organizatorzy.

Organizatorzy głęboko wierzą, że modelarstwo jest częścią kultury – opartą na wiedzy historycznej, technicznej, na talentach rzemieślniczych i artystycznych oraz na kulturze spędzania czasu i wspólnego biesiadowania.

Uczestnik może wystawić dowolną liczbę modeli. Dołączenie dokumentacji do modelu nie jest obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych.

Do rywalizacji w Memoriale, który rozegrany zostanie jako kategoria specjalna, dopuszczone są modele plastikowe oraz kartonowe w dowolnej skali.

W Memoriale mogą brać udział modele następujących typów samolotów, na których latał Lech Dunajewski: Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Defiant, Hurricane, Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor, PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann.

Modele powinny być wykonane w polskich oznaczeniach (jeśli polskie jednostki używały konkretnego typu samolotu), premiowane będą malowania z dywizjonów 316, 288 i 577 RAF, w których latał Lech Dunajewski.

Jury wyłoni jednego zwycięzcę, który otrzyma III Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego razem z nagrodą rzeczową.

Zachęcamy już teraz do budowy modeli wymienionych samolotów, które będą mogły być wystawione w kategorii specjalnej Memoriału – dodają organizatorzy.

Na XII Festiwalu Kultury Modelarskiej będzie też można rywalizować w kategorii specjalnej "Model w budowie".

Naszym celem jest pokazanie zwiedzającym różnych etapów powstawania modelu, waloryzacji używanych przez modelarzy oraz niezbędnego wkładu pracy – tłumaczą organizatorzy. Kategoria "Model w budowie" nie będzie podzielona na skale.

Będzie też kategoria specjalna "1943 – rok przełomu". W kategorii znaleźć się mogą wszystkie modele związane tematycznie z przełomowymi wydarzeniami roku 1943 na wszystkich teatrach działań wojennych.

Więcej informacji na stronie www.modelwork.pl oraz na profilu facebookowym Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy "Warmia".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony