Przejdź do treści
M28B 1R Bryza (PKW Turcja) na tureckim lotnisku Incirlik (fot. PKW Turcja)

Tysiące nalotów

Podczas uroczystej zbiórki całego kontyngentu, w składzie załogi wojskowych statków powietrznych, dowódca PKW TURCJA kmdr ppor. pil. Robert Nowakowski, wyróżnił upominkiem oraz listami gratulacyjnymi: kpt. mar. nawigatora za wykonanie 3000 godzin oraz technika pokładowego mł. chor. mar. za wykonanie 3500 godzin.

"Życzymy naszym kolegom, kolejnych godzin spędzonych w powietrzu oraz tyle samo lądowań co startów" – powiedział na zakończenie zbiórki kmdr ppor. pil. Robert Nowakowski.

Nawigator i technik pokładowy PKW Turcja (fot. PKW Turcja)

(fot. PKW Turcja)

Polski Kontyngent Wojskowy Turcja (PKW Turcja) w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji prowadzi działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Jednocześnie współdziała z zespołami morskimi NATO, celem zapewnienia im wsparcia podczas wejścia i przebywania w rejonie odpowiedzialności.

Podstawy prawne dla działalności PKW Turcja wynikają z postanowień zawartych w Initiation Order For The Implementation Of Tailored Assurance Measures For Turkey dated 4 March 2016.

W odpowiedzi na rosnące wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na tureckich granicach i chęć państw sojuszniczych do wsparcia Turcji w tym obszarze, sojusz zaimplementował pakiet Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT). Działania w ramach operacji TAMT oparte są na monitorowaniu i patrolowaniu południowego rejonu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego w ramach kompleksowych działań NATO w zakresie budowania wspólnej świadomości sytuacyjnej w regionie w związku z niestabilną sytuacją polityczną i militarną.

Nawigator i technik pokładowy PKW Turcja wyróżnieni podczas podczas uroczystej zbiórki całego kontyngentu (fot. PKW Turcja)

(fot. PKW Turcja)

Głównymi zadaniami PKW Turcja jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi dowództwa w zakresie reagowania na wszelkie zakłócenia ze strony przeciwnika.

Trzon kontyngentu tworzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej i zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym kontyngent liczy do 80 żołnierzy i pracowników.

PKW Turcja

FacebookTwitterWykop

Nasze strony