Przejdź do treści
Spadochronowy Puchar Świata Lesce 2022 (fot. Sekcja Spadochronowa WKS Wawel)

Spadochronowy Puchar Świata Lesce 2022 rozegrany

W końcu udało się rozegrać pierwszy raz w tym roku zawody Spadochronowego Pucharu Świata. Stało się to w słoweńskiej miejscowości Lesce, w dniach 08-10.07.2022 r. Jak to w Słowenii, frekwencja dopisała i do udziału w zawodach zarejestrowało się trzydzieści osiem drużyn i jeden zawodnik indywidualnie.

Z Polski startował dwanaścioro zawodniczek i zawodników, z czego siedmioro z Sekcji Spadochronowej WKS Wawel. Pięcioro w drużynie "KRAKÓW Wawel" (Kamila Walczak, Artur Gosiewski, Wiktor Król, Jan Mach i Łukasz Zajchowski) oraz dwoje w drużynie "Poland Military Team I" (Ewa Wesołowska i Jakub Mróz). Organizatorem zawodów był "Aeroklub Alpski Letalski Center Lesce".

Większość zawodników przyjechała do Lesce z myślą o czwartkowym treningu. Niestety czwartek nie rozpieszczał organizatorów i zawodników dobrymi warunkami do skoków. Opady deszczu i niskie podstawy chmur towarzyszyły wszystkim zebranym na lotnisku przez większość dnia. Skok treningowy udało się wykonać tylko nielicznym, a i tak nie należał on do przyjemności. Ale trzeba przyznać, że prognozy na następne trzy dni były o wiele korzystniejsze. Obawy dotyczyły tylko prędkości wiatru. Co też potwierdziło się w rzeczywistości.

Piątek rozpoczął się odprawą przed zawodami, zgodnie z planem o 7:45 rano. Od razu po odprawie rozpoczęły się skoki. W ten dzień skoki były przeplatane przerwami spowodowanymi nasilającym się wiatrem. Pomimo to wszyscy zawodnicy wykonali po trzy skoki, a część rozpoczęła nawet czwartą kolejkę.

Drugi dzień wyglądał bardzo podobnie. Z tym, że organizator postanowił nie robić tylu przerw. Wszystko kosztem czegoś, czyli w tym wypadku kosztem skoków powtórkowych. Dzięki temu te zawody stały się dla części skoczków doskonałym treningiem.

W naszej drużynie łącznie wykonaliśmy dodatkowo dziewięć skoków powtórkowych. Przy ośmiu kolejkach zawodniczych. W sumie drugiego dnia zawodów również zawodnicy wykonali po trzy skoki – relacjonują zawodnicy z Sekcji Spadochronowej WKS Wawel.

Dwie kolejki skoków zostały na niedzielę i w tym dniu były też najlepsze warunki do celności lądowania. Z tego powodu szybko rozegrano brakujące dwie kolejki.

Zawody w Lesce wygrał słoweński zespół „SLOVENSKA VOJSKA” z wynikiem 58 cm. Drugą drużyną był czeski zespół „CZECH REPUBLIC MILITARY TEAM I” z wynikiem 64 cm. Brązowy medal wywalczył niemiecki zespół „SPORTFORDERGRUPPE BW TEAM I” z wynikiem 68 cm.

Indywidualnie złoty medal wywalczyła Tatjana Gustke z Niemiec, z wynikiem 4 cm. Druga był Maja Sajovic ze Słowenii, z wynikiem 7 cm. A na trzecim miejscu uplasowała się Cheryl Stearns z USA, z wynikiem 11 cm.

Wśród mężczyzn najlepszy był Stefan Wiesner z Niemiec, z wynikiem 5 cm. Srebrny medal wywalczył przedstawiciel gospodarzy Roman Karun, również z wynikiem 5 cm. A na trzecim miejscu znalazło się dwóch zawodników z Czech, z wynikiem 6 cm: Jiri Gecnuk i Ondrej Zak.

Partnerem Głównym startu reprezentacji Krakowa w zawodach Spadochronowego Pucharu Świata Lesce 2022 była Gmina Miejska Kraków, a Partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Udział zespołu „KRAKÓW Wawel” w zawodach wspierał również sponsor sekcji – spółka ORLEN Paliwa.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony