Przejdź do treści
Boeing 777-300 linii Aerofłot (fot. Fedor Leukhin, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Rosyjski Aerofłot kupuje 10 unieruchomionych Boeingów 777 od irlandzkiego leasingodawcy

Rosyjski Aerofłot zakupił 10 unieruchomionych B777 od irlandzkich firm leasingowych.

Moskiewskie linie lotnicze nabyły niedawno 10 B777-300ER, „które użytkowały od 2013 r. w leasingu finansowym od irlandzkiej firmy leasingowej”. Przewoźnik ujawnił transakcję w oświadczeniu, które 30 grudnia 2022 r. przekazano rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS.

„Aeroflot będzie kontynuował prace nad dalszą realizacją transakcji zakupu samolotów w celu utrzymania w eksploatacji obecnej floty zagranicznych statków powietrznych oraz poszerzenia możliwości ich eksploatacji. Takie podejście potwierdza również wiarygodność Aerofłotu jako kontrahenta, który odpowiedzialnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań umownych” – wyjaśnił cytowany przewoźnik.

Podobnego zakupu Aeroflot dokonał w maju 2022 roku, kupując wtedy osiem szerokokadłubowych A330, które również były dzierżawione od firm zachodnich. Samoloty utknęły w Rosji w wyniku międzynarodowych sankcji nałożonych na tamtejszy przemysł lotniczy w związku z inwazją na Ukrainę.

Chociaż Aerofłot nie sprecyzował, którzy leasingodawcy byli zaangażowani w niedawne przejęcie, potwierdził w swoim oświadczeniu, że transakcja została sfinalizowana po uzyskaniu „wszystkich wymaganych zezwoleń rosyjskich i zagranicznych organów regulacyjnych”.

Jednak dopiero okaże się, czy sprzedając samolot głównemu rosyjskiemu przewoźnikowi lotniczemu, leasingodawcy nie naruszyli sankcji Unii Europejskiej.

Według danych Planespotters.com, na dzień 3 stycznia 2023 r. flota Aeroflot obejmowała 173 samoloty. Linia lotnicza posiada 22 B777-300ER, z których większość jest wydzierżawiona od rosyjskich państwowych leasingodawców VEB Leasing i GTLK.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony