Przejdź do treści
Red Bull X-Alps - paralotniarz (fot. zoom, Adi Geisegger)
Źródło artykułu

Już tylko pięć dni do rozpoczęcia Red Bull X-Alps

Czy jesteś gotowy na przygodę? Już tylko pięć dni pozostał do startu nowej edycji najtrudniejszego wyścigu przygodowego na świecie – Red Bull X-Alps.

Słynie z wyścigu narciarstwa zjazdowego Hahnenkamm, ale austriackie miasto Kitzbühel - Kirchberg przygotowuje się obecnie do organizacji jeszcze bardziej legendarnego wyścigu – Red Bull X-Alps.

32 sportowców z 18 krajów robi ostatnie przygotowania przed zejściem do miasta na start najtrudniejszego wyścigu przygodowego na świecie 11 czerwca 2023 r. Tegoroczna trasa to pętla wokół Alp, która zaczyna się w Kitzbühel-Kirchberg, przechodzi przez najwyższą góry Niemiec, Szwajcarii, Francji i Włoch, a kończy w Zell am See.

To historyczna edycja z okazji 20-lecia pierwszego wyścigu, który wystartował w 2003 roku.

Chcesz wiedzieć, jak wiele zmieniło się od tego czasu? Sprawdź wywiady z Andym Frötscherem i Tomą Coconeą, którzy wspominają szaleństwo z początków, kiedy prognoza pogody przychodziła w formie długiego SMS-a, który zawsze mówił to samo, a nawigacja odbywała się za pomocą papierowych map.

Sportowcy mają 12 dni na pokonanie trasy o długości 1223 km, pieszej wędrówki, latania i wspinaczki. Nowością w tym roku jest wprowadzenie via ferraty na przełomie Drei Zinnen.

Red Bull X-Alps - start (fot. zooom, Christian Lorenz)

(fot. zooom, Christian Lorenz)

Wymagania fizyczne wyścigu są znane. Sportowcy około połowy godzin spędzonych na wyścigach spędzają na piechotę, a dziennie spalają do 6000 kalorii, co odpowiada siedmiu dużym pizzom.

Wszystkie oczy będą zwrócone na siedmiokrotnego mistrza Chrigela Maurera (SUI1), aby zobaczyć, czy uda mu się utrzymać dominację w obliczu ostrej konkurencji. Wie, że w tym roku rywalizacja będzie trudniejsza niż kiedykolwiek.

„Wszystkie drużyny trenują naprawdę ciężko. Oni naprawdę wiedzą, co robią. Moja siła tkwi w lataniu, w wyczuciu, gdzie i kiedy mogę latać. Utrzymujemy logistykę w zarządzaniu i, jeśli to możliwe, planujemy różne opcje, aby pozostać na tyle elastycznym, aby móc zrobić właściwą rzecz we właściwym momencie!” – powiedział Chrigel Maurer.

Wśród głównych pretendentów jest Maxime Pinot (FRA1), który w tej chwili płonie po wygraniu Bornes To Fly. „To było dobre doświadczenie przed Red Bull X-Alps” – napisał w mediach społecznościowych.

Ten wyścig jest postrzegany jako coś w rodzaju poligonu doświadczalnego dla sportowców przed Red Bull X-Alps. Drugie miejsce zajął Tanguy Renaud-Goud (FRA5), a trzeci Patrick von Känel (SUI2). Laurie Genovese (FRA3) wygrała wyścig kobiet (15. miejsce w klasyfikacji generalnej). Uczestniczyli również Damien Lacaze (FRA2), który zajął czwarte miejsce, Michał Gierlach (POL), który był piąty, Sepp Inniger (SUI3) szósty, Tim Alongi (FRA4), ósmy.

Elisabeth Egger bierze udział po raz pierwszy (fot. Elisabeth Egger)

Elisabeth Egger bierze udział po raz pierwszy (fot. Elisabeth Egger)

Genovese jest jedną z czterech kobiet biorących udział. „Do pokonania jest kilka dużych pasm górskich, więc będzie to nie lada wyzwanie” – mówi austriacka początkująca lekkoatletka Elisabeth Egger. „Może edycja 2023 będzie pierwszą, w której zawodniczka zdobędzie bramkę”.

Śledzenie wyścigu nie może być bardziej ekscytujące dla widzów dzięki najnowocześniejszemu śledzeniu na żywo, które pozwala fanom śledzić akcję na bieżąco, a nawet wskoczyć do kokpitu z widokiem pilota 3D.

„Ten rok będzie nie tylko historyczną edycją, ale także jedną z najbardziej ekscytujących” – mówi Ulrich Grill, współzałożyciel wyścigów. „Trasa będzie wyzwaniem dla sportowców pod względem fizycznym i psychicznym do maksimum. Mamy nową lokalizację startową w Kitzbühel - Kirchberg. Istnieje 15 punktów zwrotnych rozsianych po niektórych z najwyższych gór Alp. Jest też obowiązkowa wspinaczka via ferrata. Stworzyliśmy również najnowocześniejsze wrażenia wizualne dla fanów i widzów, którzy mogą śledzić każdą minutę akcji za pośrednictwem funkcji śledzenia na żywo”.

Red Bull X-Alps rozpocznie się jednodniowym prologiem w Kirchbergu w czwartek 8 czerwca o godzinie 11:00 (CEST), a główny wyścig rozpocznie się w niedzielę 11 czerwca o godzinie 11:30. Kończy się 12 dni później, 23 czerwca.

Śledź całą akcję na żywo dzięki Live Tracking!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony