Przejdź do treści
Polscy lotnicy wzięli udział w kursie taktycznym lotnictwa transportowego ETAP-C (fot. 8 Baza Lotnictwa Transportowego)
Źródło artykułu

Polscy lotnicy wzięli udział w kursie taktycznym lotnictwa transportowego ETAP-C

W dniach 10-21 września 2023 r. Komponent Lotniczy wydzielony z sił i środków 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego, Jednostki Wojskowej NIL oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej wziął udział w kursie taktycznym lotnictwa transportowego ETAP-C (European Tactical Airlift Programme Course) organizowanym w bazie bułgarskich Sił Powietrznych w miejscowości Bezmer.

W trakcie szkolenia załoga samolotu C-295M realizowała wymagające misje lotnicze w warunkach zbliżonych do współczesnego pola walki. Lotnicy przygotowywali misje na bazie scenariusza opracowanego przez instruktorów taktycznych. Zakładają one między innymi oddziaływanie na samolot transportowy zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej, co wymusza na pilotach przemyślane działanie niejednokrotnie przy wykorzystaniu innych rodzajów lotnictwa stanowiących dla nich ochronę.

W czasie trwania szkolenia piloci samolotów transportowych mają unikalną możliwość stosowania taktyki przeciwmyśliwskiej. W tej edycji zagrożeniem dla uczestników był samolot MiG-29, przeciwko któremu załoga musiała wykonywać odpowiednie manewry celem zerwania śledzenia. Lotnicy realizowali także złożone zadanie, którego powodzenie zależało od wcześniejszego zneutralizowania przeciwnika lub jego systemów przeciwlotniczych przez samoloty Su-25. Wymagało to ścisłej współpracy z pilotami realizującymi misje CAS (Close Air Support) aby skorelować działania w czasie i przestrzeni.

ETAP-C jest unikatowym kursem, gdyż jest to jedyne przedsięwzięcie w Europie dedykowane stricte lotnictwu transportowemu dając możliwość załodze współpracy m.in. z Combat Control Team w rejonach desantowania lub strefach lądowania, samolotami wczesnego ostrzegania, wykonywania lotów taktycznych na małej wysokości, w rejonach górskich, wykonywania zrzutów personelu lub ładunków.

W trakcie odbywającego się kursu ETAP-C 23-3 jeden z naszych techników pokładowych obsługi ładunku wykonujący loty na samolocie CASA C-295M otrzymał prestiżowe uprawnienia Instruktora Taktycznego Loadmastera.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony