Przejdź do treści

Po Spadochronowym Pucharze Świata Rijeka 2022

W dniach 10-12 czerwca 2022 r. na lotnisku Grobnik w chorwackiej Rijece odbyły się pierwsze zawody Spadochronowego Pucharu Świata 2022. Do udziału w zawodach zarejestrowało się dwadzieścia dziewięć zespołów.

Była to bardzo duża liczba jak chorwacką edycję Spadochronowego Pucharu Świata, ponieważ warunki wykonywania skoków spadochronowych na lotnisku Grobnik należą do najtrudniejszych ze wszystkich zawodów pucharowych. Tak duża liczba spowodowana była zbliżającymi się wojskowymi mistrzostwami świata i chęcią zrobienia ostatniego treningu przed nimi na zawodach.

Zespół „KRAKÓW Wawel” pojechał do Chorwacji w składzie: Ewa Wesołowska, Artur Gosiewski, Wiktor Król, Jan Mach i Łukasz Zajchowski. Obawa przed trudnymi warunkami wykonywania skoków nie była bezzasadna. Ale chyba nikt nie przypuszczał, że pogoda aż tak pokrzyżuje szyki organizatorom i uczestnikom…

Przez trzy dni zawodów nie udało się rozegrać wymaganego przepisami minimum, które wynosi cztery kolejki. Nawet więcej. Nie udało się rozegrać nawet jednej kolejki. Część zawodników wykonała swoje skoki z pierwszej kolejki, ale nie udało się to wszystkim. Część zawodników dostała propozycję wykonania skoków powtórkowych, ale nie udało się im ich zrobić. Wszystkiemu był winien silny wiatr. Podmuchy wiatru przez większość czasu przekraczały dopuszczalną prędkość siedmiu metrów na sekundę. To właśnie uniemożliwiło rozegranie zawodów w Riijece. A i tak nie był to pod tym względem najgorszy rok. Najstarsi zawodnicy pamiętają, jak kilka lat temu udało się wyskoczyć tylko skoczkom – sondzie jednego dnia o 5.30 rano i to było wszystko.

Partnerem Głównym startu reprezentacji Krakowa w zawodach Spadochronowego Pucharu Świata Rijeka 2022 była Gmina Miejska Kraków, a Partnerem wydarzenia Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Udział zespołu „KRAKÓW Wawel” w zawodach wspierał również sponsor sekcji – spółka ORLEN Paliwa, a dwoje zawodników będących członkami Spadochronowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego – Ewa Wesołowska i Artur Gosiewski – było dofinansowanych ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Środki MSiT były wydatkowane w ramach przygotowań tych dwojga zawodników do udziału w 37. Spadochronowych Mistrzostwach Świata FAI w Konkurencjach Klasycznych.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony