Przejdź do treści
A320 Ural Airlines po lądowaniu w terenie przygodnym, fot. bbc
Źródło artykułu

Pasażerowie A320 Ural Airlines otrzymali po 1130 USD odszkodowania

Pasażerowie A320-200 linii Ural Airlines, który 12 września 2023 r. z powodu braku paliwa zmuszony był awaryjnie lądować na polu kukurydzy pod Nowosybirskiem, otrzymali odszkodowanie w związku z ciężkimi przeżyciami, jakich doświadczyli. Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, firma ubezpieczeniowa Alfastrakhovanie wypłaciła im dotychczas 15,8 mln rubli (178 600 USD).

„Nadal kilku pasażerów nie skontaktowało się z linią lotniczą, chociaż są świadomi takiej możliwości” – poinformowała firma ubezpieczeniowa w komunikacie prasowym. Odszkodowania wypłacono już 158 pasażerom, a każdy z nich otrzymał 100 tys. rubli (1130 USD). Wiadomość o odszkodowaniu została upubliczniona w momencie, gdy rosyjski przewoźnik zaprzeczał publicznie, jakoby nie były dostępne środki techniczne umożliwiające ewakuację samolotu z terenu przygodnego.

Rzecznik linii podkreślał, że wszelkie sugestie mówiące, iż nie jest ona w stanie ewakuować A320, są „nieprawdziwe”. Szef obwodu ubińskiego w Rosji Oleg Konjuk powiedział, że podczas ostatniej rozmowy z przedstawicielami Ural Airlines poinformowano go, że próba ewakuacji statku powietrznego może zostać „zawieszona” na zimę. „To nie zależy ode mnie. O tym zadecyduje linia lotnicza. Dziś mówią to, jutro mogą powiedzieć coś innego. To oni decydują, czy samolot może wystartować, czy nie, czy będzie to dobre, czy złe”, dodał.

We wstępnym raporcie ze zdarzenia podano wiele czynników, które mogły doprowadzić do lądowania w terenie przygodnym, jednak Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji wszystkie je odrzuciła, nie podając żadnego alternatywnego wyjaśnienia.

Miejsce lądowania A320 Ural Airlines

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony