Przejdź do treści
Partnerstwo Airbus i TotalEnergies na rzecz zrównoważonych paliw lotniczych
Źródło artykułu

Partnerstwo Airbus i TotalEnergies na rzecz zrównoważonych paliw lotniczych

Partnerstwo Airbus i TotalEnergies na rzecz zrównoważonych paliw lotniczych

Firmy Airbus i TotalEnergies zawarły strategiczne partnerstwo, którego celem jest sprostanie z pomocą zrównoważonych paliw lotniczych wyzwaniom związanym z dekarbonizacją lotnictwa.

Zgodnie z celem, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej netto lotnictwa do 2050 r., partnerstwo to ma na celu przyczynienie się do redukcji emisji CO2 w branży. Kluczową rolę mają odegrać w tym zrównoważone paliwa lotnicze (SAF). SAF dostarczane przez TotalEnergies mogą zredukować emisję CO2 nawet o 90% w porównaniu z ich odpowiednikami produkowanymi z paliw kopalnych.

Partnerstwo obejmie dwa główne obszary:

• dostawy przez TotalEnergies zrównoważonych paliw lotniczych pokrywających ponad połowę potrzeb firmy Airbus w Europie.

• program badań i innowacji mający na celu opracowanie w 100% zrównoważonych paliw dostosowanych do projektów obecnych i przyszłych samolotów. Zbadany zostanie również wpływ składu SAF na redukcję emisji CO2 i skutków innych niż CO2, takich jak smugi kondensacyjne.

Airbus i TotalEnergies potwierdzają wspólne ambicje promowania technologii SAF i zacieśniania współpracy na rzecz dekarbonizacji przemysłu lotniczego:

• TotalEnergies dostarcza SAF używany przez Airbusa do dostaw samolotów z fabryki w Tuluzie od 2016 roku.

• TotalEnergies dostarczyła również paliwo na kilka pierwszych lotów SAF samolotami Airbusa:

   w maju 2021 r. na pierwszy lot długodystansowy A350 na trasie Paryż – Montreal;
   w listopadzie 2021 na pierwszy lot śmigłowcem H225 z rodziny „Super Puma” zasilany w 100% SAF;
   w marcu 2023 r. na pierwszy lot A321neo zasilany w 100% SAF.

Patrick Pouyanné, prezes TotalEnergies, powiedział: „Rozwój zrównoważonych paliw lotniczych stanowi sedno strategii transformacji naszej firmy. Cieszymy się, że możemy zawrzeć strategiczny sojusz z Airbusem, aby odegrać rolę w sprostaniu wyzwaniom dekarbonizacji stojącym przed lotnictwem. W TotalEnergies chcemy odpowiedzieć na nowe zapotrzebowanie sektora na zmniejszenie śladu węglowego. Postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie produkcji 1,5 miliona ton SAF rocznie do 2030 roku”.

Guillaume Faury, dyrektor generalny Airbusa, powiedział: „Przyspieszenie wdrażania zrównoważonych paliw lotniczych jest niezbędne, jeśli mamy osiągnąć cele redukcji emisji gazów cieplarnianych przez lotnictwo do 2030 r. Partnerstwo Airbusa i TotalEnergies pokazuje chęć współpracy producentów z branży lotniczej i kosmicznej oraz głównych wytwórców energii i dostawców. Jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji i zapewnić, że lotnictwo będzie mogło w przyszłości nadal odgrywać cenną rolę dla społeczeństw”.

O firmie TotalEnergies

TotalEnergies to globalna firma multienergetyczna produkująca i sprzedająca: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i biogazy, energię ze źródeł odnawialnych i prąd. Ponad 100 000 jej pracowników angażuje się w produkcję energii, która jest coraz tańsza, bardziej zrównoważona, niezawodna i dostępna dla jak największej liczby odbiorców. Działająca w prawie 130 krajach firma stawia zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach w centrum prowadzonych projektów i działań, by przyczyniać się do dobrobytu ludzi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony