Przejdź do treści
SpaceJet (fot. mitsubishiaircraft.com)
Źródło artykułu

Mitsubishi formalnie skasował program samolotu pasażerskiego SpaceJet

Po 15-letnim okresie rozwoju, który był pełen niepowodzeń, koncern Mitsubishi ostatecznie zakończył prace nad projektem samolotu pasażerskiego MRJ SpaceJet. Miał on być dedykowany na rynek mniejszych wąskokadłubowych statków powietrznych, zdominowany obecnie przez Embraera i Airbusa.  

Informacja na ten temat została umieszczona w raportach finansowych firmy, gdzie stwierdzono, że kalkulacje nie wykazują odpowiedniej opłacalności biznesowej, która mogłaby pozwolić na wznowienie prac nad projektem. Jednym z głównych tego powodów był fakt, iż Spacejet zanotował tak wiele opóźnień i był już dość przestarzały, zanim jeszcze wszedł do użytku.

Wśród wymienianych problemów znalazły się tak fundamentalne kwestie, jak wytrzymałość płatowca i projekt okablowania. Jednak firma zamierza wykorzystać trudne lekcje wyciągnięte z programu SpaceJet i nie wyklucza rozwoju innego projektu, którym ma być myśliwiec nowej generacji.

MRJ był pierwszym samolotem pasażerskim w pełni zaprojektowanym i zbudowanym w Japonii od czasów NAMC YS-11 (jego produkcja została zaprzestana w 1974 r.). Wersja MRJ90 miała pomieścić 88 pasażerów w typowej konfiguracji i być napędzana silnikami Pratt & Whitney PW1217G. Zgodnie z zapewnieniami producenta sprzed kilku lat, konstrukcja miała trafić na rynek w 2020 r.

Mitsubishi Spacejet

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony