Przejdź do treści
Źródło artykułu

Łukasz Wójcik o czwartej konkurencji WGC 2017 w Australii

Podczas 34. Szybowcowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w australijskiej miejscowości Benalla Łukasz Wójcik reprezentuje Polskę w klasie Otwartej razem z Adamem Czeladzkim.

Wczoraj (14 stycznia) piloci z klasy Open rozegrali już czwartą konkurencję prędkościową o dystansie 557,3km w wariancie pierwszym. Poniżej zamieszczamy krótką relację Łukasz Wójcika z wczorajszego wyścigu.

"Czwarta konkurencja za nami. Po raz pierwszy wystartowaliśmy przed południem i słusznie, bo pogoda była dobra. Noszenia do 3 metrów i podstawa cumulusów 1600m. Postanowiliśmy odejść zaraz po otwarciu startu. Niestety już pod pierwszym cumulusem zrobiła się między nami różnica 200m. Leciałem sprawnie do przodu a Adam nie mógł mnie dogonić. W połowie pierwszego boku zrobiło się bezchmurnie a koło pierwszego punktu zasięg obniżył się do 1100-1200m. Noszenia zdarzały się w granicach 3 m/s.

Z wiatrem do drugiego punktu szło bardzo sprawnie ale problemy zaczęły się na trzecim boku pod wiatr. Ponad 200 km do domu a wieje 35 km/h... Spadłem w końcu na 200m i zrzuciłem prawie całą wodę. Cudem udało się wygrzebać i zaraz po tym spotkałem kilka szybowców, które mnie dogoniły. Niestety bez wody nie mogłem się z nimi utrzymać. Pogoda zaczęła się poprawiać i zaczęliśmy łapać mocniejsze noszenia.

Na 100 km do domu wlecieliśmy pod cumulusy. Powoli wykręcaliśmy dolot. W końcu koło górek na północ od Benalli wykręciłem 300m zapasu. Trochę było to mało, strasznie po drodze przydusiło i ledwo doleciałem do mety. Dzisiaj 8 miejsce, kolejny przeciętny wynik ale awans w tabeli o 3 miejsca. Może od jutra???"


Task 4 - klasa Open

Dziś (15 stycznia), siódmego dnia rywalizacji, wszyscy piloci od rana szykowali się do kolejnej konkurencji, a piloci klasy Open już do piątej konkurencji.

Zadanie na dziś to konkurencja obszarowa z 3 punktami zwrotnymi z czasem oblotu 2,30. Na niebie bezchmurnie do 1500m, wiatr z południa. Wygląda na to, że to najsłabsza pogoda zawodów – mówi Łukasz Wójcik.

Niestety organizatorzy zadecydowali, że w dniu dzisiejszym konkurencja została odwołana dla wszystkich klas z powodu słabych warunków atmosferycznych. To już kolejna odwołana konkurencja. Pierwsza odwołana była 5 stycznia, gdzie wystartowała tylko klasa Open. Druga w piątek 13, kiedy loty zostały odwołane z powodu ulewnego deszczu.

Obecnie Łukasz Wójcik jest na 6. pozycji w klasyfikacji generalnej a Adam Czeladzki na 19.

Trzymamy kciuki za wszystkich polskich zawodników !

Wyniki wszystkich konkurencji można zobaczyć na stronie zawodów: www.wgc2017.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony