Przejdź do treści
A220 w barwach Air Niugini w locie (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Linie Air Niugini zamawiają Airbusy A220

Przedstawiciele Air Niugini, narodowego przewoźnika Papui-Nowej Gwinei, złożyli w Airbusie wiążące zamówienie na sześć wąskokadłubowych samolotów najnowszej generacji A220-100. Ponadto przewoźnik nabędzie trzy A220-300 i kolejne dwa A220-100 za pośrednictwem zewnętrznych leasingodawców.

Zamówienie zostało ogłoszone podczas specjalnego wydarzenia w Port Moresby przez Gary’ego Seddona, pełniącego obowiązki dyrektora generalnego Air Niugini i Ananda Stanleya, prezesa Airbus Asia-Pacific, w obecności Jamesa Marape, premiera Papui Nowej Gwinei i Williama Duma, ministra przedsiębiorstw państwowych.

Łączący najdłuższy zasięg, najniższe zużycie paliwa i najszerszą kabinę pasażerską w kategorii maszyn o pojemności 100–150 miejsc, A220 będą w barwach Air Niugini obsługiwać ze stolicy, Port Moresby, sieć połączeń krajowych i regionalnych, w tym do nowych  dla tej linii lotnisk w regionie Azji i Pacyfiku.

Gary Seddon, p.o. dyrektora generalnego Air Niugini, powiedział: „To ważny moment w historii naszej firmy. Nowe samoloty wesprą rozwój handlu i turystyki w Papui-Nowej Gwinei; ponadto  zaoferują naszym pasażerom najwyższy poziom komfortu, zapewniając jednocześnie znaczną redukcję zużycia paliwa i emisji w porównaniu z samolotami, którę zastąpią”.

Minister Duma powiedział: „Złożone właśnie zamówienie to doniosłe wydarzenie dla Air Niugini. W 50 rocznicę powstania linii, Air Niugini zamawia sześć nowych samolotów regionalnych, które zrewolucjonizują podróżowanie obywateli Papui-Nowej Gwinei. Czekamy na powitanie nowych samolotów na naszym niebie”.

Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbusa i dyrektor ds. międzynarodowych, powiedział: „Linie Air Niugini zauważyły, jak bardzo skorzystają na wdrożeniu A220 w porównaniu z konkurencyjnymi maszynami z tego segmentu rynku, dzięki rentowności tego samolotu, jego zasięgowi, komfortowi podróży i potencjałowi rozwojowemu. Dziękujemy Air Niugini za zaufanie, jakim firma obdarzyła Airbusa i zobowiązujemy się do zapewnienia pełnego wsparcia podczas wdrażania nowych odrzutowców”.

Air Niugini poinformowały również, że wybrały dla swojej floty system wspomagania planowania lotów oferowany przez spółkę zależną Airbusa NAVBLUE. Oprogramowanie o nazwie N-Flight Planning (N-FP) pomoże linii zoptymalizować zużycie paliwa, czas i koszty eksploatacji, zapewniając jednocześnie ogólne bezpieczeństwo i zgodność z przepisami lotniczymi.

A220 to najnowocześniejszy samolot pasażerski w swojej kategorii rozmiarów. Zaprojektowany z myślą o liniach potrzebujących maszyn do transportu 100-150 pasażerów, może pokonać do 3450 mil morskich / 6400 kilometrów. W zależności od konfiguracji kabiny A220-100 może pomieścić 100–135 pasażerów, podczas gdy większy A220-300 jest dopasowany do przewozu 120-150 osób. Samolot napędzany jest silnikami GTF™ najnowszej generacji firmy Pratt & Whitney. Zużywa o 25% mniej paliwa i emituje o tyle mniej CO2 w przeliczeniu na jedno miejsce w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji. A220 ma również największą kabinę, siedzenia i okna w swojej klasie, co zapewnia najwyższy komfort podróży. Podobnie jak wszystkie samoloty Airbusa, A220 może już używać do 50% zrównoważonego paliwa SAF. Airbus dąży do tego, aby wszystkie jego samoloty mogły być zasilane w 100% SAF do 2030 roku. Według stanu na koniec września Airbus otrzymał ponad 800 zamówień na A220 od około 30 klientów. Do tej pory firma dostarczyła 17 liniom z całego świata ponad 280 maszyn tego typu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony