Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lepsze zobrazowanie stref turbulencji dla linii lotniczych

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) rozszerza transmisję danych Turbulence Aware do wykorzystania w wiodących w branży rozwiązaniach lotniczych firmy The Weather Company, która obsługuje większość komercyjnych linii lotniczych w Ameryce Północnej i wiele innych na całym świecie.

Dzięki temu udoskonaleniu zaangażowani przewoźnicy będą wkrótce miały dostęp do danych dotyczących turbulencji (EDR) bezpośrednio za pośrednictwem narzędzi Fusion™ i Pilotbrief® firmy The Weather Company. IATA Turbulence Aware zostanie włączona jako dodatkowa warstwa danych w ramach tych narzędzi, dzięki czemu piloci oraz dyspozytorzy lotniczy będą mogli zintegrować potrzebne obserwacje turbulencji bezpośrednio w swoich aplikacjach w jednym miejscu, zamiast polegać na wielu ekranach.

Turbulencje mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, planowanie tras, godziny przylotów i odlotów, zadowolenie klientów, obsługę techniczną sprzętu i nie tylko. Dostęp do dokładnych informacji o turbulencjach w czasie rzeczywistym umożliwia pilotom i dyspozytorom wybór optymalnych tras lotniczych, unikanie turbulencji i latanie na optymalnych poziomach, co może zminimalizować zużycie paliwa, a tym samym zmniejszyć emisję CO2. IATA Turbulence Aware zostało uruchomione w 2018 r., aby pomóc liniom lotniczym łagodzić skutki turbulencji, które są co roku główną przyczyną obrażeń pasażerów i załogi oraz wyższych kosztów paliwa. Platforma gromadzi zanonimizowane dane dotyczące turbulencji EDR z tysięcy lotów. EDR to oficjalna miara intensywności turbulencji atmosferycznych ICAO i WMO.

„Ponieważ pogoda staje się coraz bardziej istotna ze względu na zmieniający się klimat, teraz bardziej niż kiedykolwiek dla liderów lotnictwa ważniejsze jest uwzględnianie w podejmowanych decyzjach dokładnych, globalnie skalowanych danych pogodowych i spostrzeżeń w czasie rzeczywistym” – powiedział Ravi Vanmali, dyrektor ds. lotnictwa w The Weather Company . „Wiarygodne dane i prognozy pogodowe w połączeniu z ludzką wiedzą mogą pomóc liniom lotniczym i pilotom w planowaniu uwzględniającym niesprzyjające warunki pogodowe i turbulencje, poprawić bezpieczeństwo załogi i pasażerów oraz złagodzić wpływ na wyniki finansowe”.

„Naszym celem jest maksymalne ułatwienie dostępu do danych związanych z turbulencjami. Dzięki współpracy z The Weather Company dane IATA Turbulence Aware będą dostępne dla pilotów i dyspozytorów za pośrednictwem istniejących aplikacji i narzędzi do planowania lotu oraz w kokpicie, usprawniając proces podejmowania decyzji w zakresie łagodzenia i unikania turbulencji” – powiedział Frederic Leger, starszy wiceprezes IATA Produkty i usługi komercyjne.

Oczekuje się, że radzenie sobie z turbulencjami pozostanie wyzwaniem, ponieważ zmiany klimatyczne w dalszym ciągu wpływają na warunki pogodowe. Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i efektywność lotów. Turbulence Aware zapewnia znaczną poprawę raportowania turbulencji i unikania nadmiernego zużycia paliwa.

Obecnie 21 linii lotniczych uczestniczy w platformie IATA Turbulence Aware Platform, do której dane są dostarczane przez ponad 2 tys. samolotów. W 2023 roku wygenerowano łącznie ponad 380 mln obserwacji turbulencji. Dzięki danym dostarczonym przez Turbulence Aware ponad 700 mln pasażerów mogło cieszyć się bezpieczniejszą i wygodniejszą podróżą.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony