Przejdź do treści
Źródło artykułu

Grupa Saudia zamawia 105 samolotów z rodziny A320neo

Grupa Saudia, reprezentowana przez przedstawicieli Saudii, narodowego przewoźnika Królestwa Arabii Saudyjskiej, oraz flyadeal, przewoźnika niskokosztowego grupy, złożyła wiążące zamówienie na dodatkowe 105 samolotów z rodziny A320neo. Zamówienie obejmuje 12 egzemplarzy A320neo i 93 A321neo. Zwiększa to portfel zamówień Saudia Group na maszyny Airbusa do 144 odrzutowców z rodziny A320neo.

Kontrakt został ogłoszony na Forum Future Aviation w Riyadzie w obecności Saleha bin Nassera AIJassera, ministra transportu i usług logistycznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, Ibrahima Al-Omara, prezesa Saudia Group i Benoîta de Saint-Exupéry, wiceprezesa wykonawczego Airbusa ds. sprzedaży w dziale samolotów pasażerskich.

Prezes Saudia Group, Ibrahim Al-Omar, powiedział: „Saudja ma ambitne cele, chcemy sprostać rosnącemu popytowi. Zwiększamy liczbę lotów i pojemność naszych samolotów obsługujących ponad 100 lotnisk na czterech kontynentach i planując dalszą ekspansję. Realizacja programu Wizja 2030 co roku przyciąga więcej turystów, przedsiębiorców i pielgrzymów. To motywowało naszą decyzję o zawarciu tej istotnej umowy, która stworzy miejsca pracy, zwiększy wkład lokalnych firm i przyczyni się do rozwoju krajowej gospodarki”.

„Nowe samoloty z rodziny A320neo odegrają kluczową rolę w realizacji ambitnego planu Arabii Saudyjskiej - Wizji 2030”, powiedział Benoît de Saint-Exupéry, wiceprezes wykonawczy Airbusa. „Umożliwi to realizację strategii Grupy Saudia - zwiększenia możliwości transportowych Królestwa, jednocześnie pozwalając obu liniom na skorzystanie z wyjątkowej rentowności rodziny A320neo, doskonałej ekonomiki eksploatacji, najwyższego poziomu komfortu pasażerów, a także niższego zużycia paliwa i emisji spalin”.

Arabia Saudyjska stwarza wyjątkowe możliwości dla światowego lotnictwa poprzez Saudyjską Narodową Strategię Turystyki, która zakłada obsłużenie do 2030 r. ponad 150 milionów turystów. Kontrakt zawarty z Airbusem odegra znaczącą rolę we wzmocnieniu ambicji Królestwa, chcącego stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych na świecie.

Rodzina A320 to najpopularniejszy samolot wąskokadłubowy świata. Airbus zdobył od ponad 300 klientów ze wszystkich rynków kontynentalnych zamówienia na ponad 18 000 maszyn z niej się wywodzących. A321neo to największy członek rodziny A320neo, oferujący wyjątkowy zasięg i osiągi operacyjne. Dzięki zastosowaniu silników nowej generacji i sharkletów zapewnia redukcję hałasu o 50% oraz co najmniej 20% oszczędności paliwa i redukcję emisji CO2 w porównaniu z wąskokadłubowymi samolotami poprzedniej generacji, maksymalizując zarazem komfort podróży w najszerszym wśród wąskokadłubowców przedziale pasażerskim. Podobnie jak wszystkie samoloty Airbusa, cała rodzina A320 może już latać na mieszance paliwowej zawierającej do 50% paliwa SAF. Airbus dąży do tego, aby do roku 2030 wszystkie jego samoloty mogły latać na 100% paliwie SAF.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony