Przejdź do treści
Embraer E190-E2 w locie (fot. Embraer)
Źródło artykułu

Embraer E190-E2 otrzymał certyfikat typu CAAC

Wąskokadłubowy odrzutowiec pasażerski Embraer E190-E2 otrzymał certyfikat typu od Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC).

Model należący do rodziny E-Jet firmy już w lutym 2018 r. uzyskał certyfikaty typu FAA, EASA i ANAC i wszedł do eksploatacji w Europie jeszcze w tym samym roku. Według Embraera wkrótce spodziewana jest również certyfikacja typu CAAC dla większego E195-E2.

"Certyfikat toruje drogę do znaczących możliwości E190-E2 w Chinach – dane pokazują, że miliard ludzi mieszkających w mniejszych chińskich miastach nigdy nie skorzystał z połączeń lotniczych – powiedział Arjan Meijer, prezes i dyrektor generalny Embraer Commercial Aviation. "E2 zapewni liniom lotniczym nie tylko najlepszą w swojej klasie ekonomię i redukcję emisji, ale także pomoże przyspieszyć wdrożenie chińskiego programu Essential Air Service, aby połączyć więcej drugorzędnych i trzeciorzędnych miast".

Embraer E190-E2 może pomieścić do 114 pasażerów w konfiguracji jednej klasy i oferuje 17,3% lepszą wydajność paliwową na jedno miejsce w porównaniu z poprzednią generacją E-Jetów. Brazylijski koncern poinformował, że jego najnowsza prognoza rynkowa szacuje, że do 2041 r. do Chin zostanie dostarczonych 1445 nowych 150 miejscowych samolotów. Jak wcześniej informował amerykańskie media, we wrześniu 2022 r. Embraer dostarczył 1700. egzemplarz produkcyjny z programu E-Jet.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony