EasyJet planuje wprowadzić do floty elektryczne konstrukcje

Samolot pasażerski z napędem elektrycznym w barwach EasyJet

Tanie linie lotnicze EasyJet poinformowały o nawiązaniu współpracy z firmą Wright Electric w celu opracowania prototypu elektrycznego samolotu pasażerskiego. Konstrukcja ma mieć zasięg 335 mil, dzięki czemu będzie mogła obsługiwać połączenia np. między Bostonem i Nowym Jorkiem oraz Londynem i Paryżem.

Jak podkreślają obie spółki, statek powietrzny ma wejść do eksploatacji w ciągu najbliższej dekady i we flocie EasyJet realizować nawet do 20% wszystkich rejsów przewoźnika. "Podzielamy ambicje firmy Wright Electric w celu większego zrównoważenia przemysłu lotniczego" - powiedziała w oświadczeniu Carolyn McCall, prezes EasyJet. "Tak jak to się dzieje w przemyśle motoryzacyjnym, tak i przemysł lotniczy szuka technologii elektrycznych w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko", dodała.

EasyJet zapowiada, że współpraca z Wright Electric jest częścią szerszej strategii mającej na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i ograniczenie hałasu generowanego przez silniki lotnicze. "Po raz pierwszy możemy zobaczyć przyszłość przewozów lotniczych bez paliwa do silników odrzutowych i jesteśmy podekscytowani, że będziemy tego częścią. To nie jest kwestia czy, ale kiedy samolot elektryczny zacznie latać", kontynuowała McCall.

EasyJet jest drugim co do wielkości tanim przewoźnikiem w Europie i posiada flotę ponad 250 samolotów. 

Źródło: theguardian.com
comments powered by Disqus