Przejdź do treści
KF-21 Boramae - dwumiejscowy prototyp południowokoreańskiego myśliwca w locie (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Dwumiejscowy prototyp południowokoreańskiego myśliwca KF-21 odbył dziewiczy lot

20 lutego 2023 r., dwumiejscowy prototyp południowokoreańskiego myśliwca KF-21 Boramae odbył swój dziewiczy lot. Konstrukcja spędziła w powietrzu około 34 minuty, startując z lotniska Sacheon (HIN) w Korei Południowej, gdzie stacjonuje 3. Skrzydło Szkolnego Lotnictwa Sił Powietrznych Republiki Korei (ROKAF).

Ten prototyp ma na celu ocenę „wpływu różnicy kształtu na samolot w porównaniu z wersją jednomiejscową, a jego pilot miał przetestować system AESA (Active Electronically Scanned Phased Array) oraz awionikę”. Jest to czwarty prototyp myśliwca generacji 4.5, ale pierwszy z dwumiejscowym kokpitem. Docelowo główną rolą tego wariantu będą misje szkoleniowe.

Czym jest myśliwiec KF-21 Boramae?

KF-21 Boramae jest wynikiem wieloletniego programu rozwoju KF-X w kooperacji Korei Południowej i Indonezji.

Myśliwiec jest napędzany dwoma silnikami F414 dostarczonymi przez GE Aviation. Jest to ta sama jednostka napędowa, którą zastosowano w samolotach F/A-18E/F Super Hornet i Saab JAS 39E/F Gripen.

Pierwszy prototyp samolotu odbył swój dziewiczy lot 19 lipca 2022 r. Oczekuje się, że dwa ostatnie prototypy rozpoczną testy w locie w pierwszej połowie 2023 r.,a masowa produkcja myśliwca nowej generacji ruszy do 2026 r.

Do 2032 r. ROKAF planuje otrzymać 120 myśliwców KF-21, które zastąpią starzejące się F-4E i F-5E.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony