Przejdź do treści
Flota samolotów należąca do Aeroflot, fot. The Russia Times
Źródło artykułu

Dwóch Rosjan spiskowało w USA w celu przemytu części samolotów do linii lotniczych w Rosji

Dwóch obywateli Rosji przebywających w Stanach Zjednoczonych (USA) przyznało się do winy po tym, jak zostali przyłapani na zdobywaniu i nielegalnym eksporcie kontrolowanej technologii lotniczej do rosyjskich użytkowników końcowych.

Oleg Sergeyevhich Patsulya i Wasilij Sergeevich Besedin mieszkający w hrabstwie Miami-Dade na Florydzie przyznali się do spisku mającego na celu naruszenie amerykańskiej ustawy o kontroli eksportu (ECRA), natomiast Patsulya przyznał się również do spisku mającego na celu pranie pieniędzy.

Od maja 2022 r. do maja 2023 r. obaj mężczyźni pozyskiwali zamówienia na różne części i podzespoły samolotów od rosyjskich nabywców – głównie komercyjnych linii lotniczych. Następnie kupowali części od dostawców z USA i nielegalnie eksportowali je do Rosji, omijając przepisy i regulacje eksportowe wprowadzone po inwazji tego kraju na Ukrainę.

Oskarżeni przyznali, że wiedzieli, że produkty te były kontrolowane i potrzebowali pozwolenia Departamentu Handlu na ich eksport. W jednym z przypadków, wyeksportowali wiele karbonowych układów hamulcowych stosowanych w samolotach B737.

Besedin i Patsulya podali fałszywe informacje, jakoby części były przeznaczone dla krajów innych niż Rosja, np. Turcji. Władze amerykańskie były w stanie zatrzymać przed eksportem wiele dostaw planowanych przez oskarżonych.

Oskarżeni złożyli także fałszywe oświadczenia jednemu dostawcy oraz w formularzach zgodności eksportowej części, za które otrzymali pieniądze od rosyjskiego przewoźnika lotniczego.
W sumie na konta bankowe w USA powiązane z mężczyznami wpłynęło za pośrednictwem tureckich kont bankowych co najmniej 4 582 288 dolarów od rosyjskich linii lotniczych. Środki te zostały przeznaczone na zakup części i komponentów przeznaczonych do nielegalnego eksportu.

Spisek mający na celu eksport produktów z USA bez pozwolenia z naruszeniem ustawy o reformie kontroli eksportu oraz spisek mający na celu pranie pieniędzy podlegają karze do 20 lat więzienia.
Wyrok w tej sprawie ma zapaść 17 czerwca 2024 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony