Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dostawa pierwszych dwóch H135 dla lotnictwa hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Airbus dostarczył hiszpańskim policji i gwardii (Guardia Civil) pierwsze dwa śmigłowce H135 zamówione na mocy kontraktu na 36 wiropłatów tego typu, zawartego z Generalną Dyrekcją Uzbrojenia i Materiałów (DGAM) pod koniec 2021 r. W ceremonii przekazania maszyn w fabryce Airbusa w Albacete udział wzięli minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska i Bruno Even, prezes Airbus Helicopters, wraz z Fernando Lombo, dyrektorem zarządzającym Airbus Helicopters w Hiszpanii.

Nowe śmigłowce umożliwią policji i gwardii zastąpienie śmigłowców BO105 w szerokim spektrum misji, w tym działaniach policyjnych, poszukiwawczych i ratowniczych. Łącznie lotnictwo hiszpańskiego MSW otrzyma 18 wiropłatów.

"Cieszymy się, że nowe H135, które dołączą do 31 śmigłowców eksploatowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pomogą organom ścigania w ochronie i ratowaniu życia w całej Hiszpanii", powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. "H135 jest bardzo lubianym przez Hiszpanów wiropłatem. Już ponad 80 maszyn od ponad 25 lat wykonuje tu różne istotne zadania. Dostawa nowych wiropłatów w zaledwie 10 miesięcy od podpisania kontraktu to kolejny nasz sukces".

Dostawy H135 dla hiszpańskich sił powietrznych i marynarki wojennej zaczną się w przyszłym roku. Wymienione rodzaje sił zbrojnych otrzymają odpowiednio jedenaście i siedem H135. Maszyny te dołączą do 16 śmigłowców już eksploatowanych przez wojska lądowe do szkolenia i wsparcia w Wojskowej Jednostce Ratunkowej (UME). Od 2023 r. wszystkie trzy rodzaje hiszpańskich sił zbrojnych będą mogły korzystać z synergii w zakresie szkoleń personelu, użytkowania i obsługiwania wiropłatów z tej samej rodziny.

Lekki, dwusilnikowy Airbus H135 jest wyposażony w najbardziej zaawansowane dostępne technologie, w tym w pakiet awioniki Helionix. Ponad 1350 maszyn tego typu służy 300 użytkownikom w 64 krajach. Spędziły już one ponad 6 milionów godzin w powietrzu. H135 jest liderem rynku wiropłatów dwusilnikowych, a ponad 200 takich śmigłowców lata na świecie w formacjach o charakterze policyjnym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony