Przejdź do treści
Eurodron (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus podpisał z agencją OCCAR kontrakt na Eurodrony

Airbus oraz Organizacja Współpracy Zbrojeniowej (OCCAR) zawarły kontrakt na Eurodrony, który przewiduje rozwój i produkcję 20 zestawów bezzałogowców oraz pięcioletnie wsparcie ich wdrożenia i eksploatacji.

Umowę sygnował przedstawiciel firmy Airbus Defence and Space GmbH jako lidera konsorcjum – w imieniu trzech głównych podwykonawców: Airbus Defence and Space SAU z Hiszpanii, Dassault Aviation z Francji i Leonardo SpA z Włoch. Przedstawiciel OCCAR sygnował umowę w imieniu czterech krajów wspólnie uruchamiających projekt: Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

„Podpisany właśnie kontrakt zapoczątkowuje rozwój jednego z najbardziej ambitnych europejskich programów zbrojeniowych. Eurodrone jest wynikiem współpracy między przemysłem, OCCAR i agendami rządowymi. Jego rezultatami będą najbardziej zaawansowany w swoim segmencie rynkowym bezzałogowy system latający, ponad 7000 nowych miejsc pracy w branży high-tech, wzmocnienie europejskiej suwerenności przemysłowej, rozwój know-how i współpracy wielonarodowej”, powiedział Mike Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space.

„Kontrakt potwierdza determinację europejskich państw i partnerów przemysłowych w realizacji celów politycznych i sprostaniu wyzwaniom technologicznym prowadzącym do europejskiej suwerenności zbrojeniowej. Innowacyjne programy z silnymi podstawami technologicznymi zagwarantują Europie strategiczną autonomię. Zyskamy alternatywę dla importu produktów z półki spoza naszego kontynentu. Dzięki wspólnej wizji i pragmatycznemu podejściu w programie Eurodrona spożytkujemy najlepsze kompetencje i doświadczenia każdej zaangażowanej firmy”, powiedział Eric Trappier, prezes Dassault Aviation.

„To ogłoszenie to ważne wydarzenie dla państw europejskich, potwierdzające determinację i osiągnięcia partnerów przemysłowych w sprostaniu wyzwaniom towarzyszącym opracowaniu złożonego, strategicznego Europejskiego Programu Obrony  i Bezpieczeństwa. Eurodrony będą skutecznymi i suwerennymi systemami rozpoznawczymi. Ich budowa stanowi kluczowy projekt europejskiego przemysłu obronnego, a także wyjątkową okazję do pokazania naszej zaawansowanej wiedzy technologicznej zdolności wynikających z dziesięcioleci europejskiej współpracy na rzecz wojska. Program Eurodrona przyczyni się do utrzymania kluczowych kompetencji i miejsc pracy w Europie, zapewniając siłom zbrojnym skuteczność i niezależne systemy operacyjne”, powiedział Lucio Valerio Cioffi, dyrektor generalny Leonardo.

Eurodrony będą zdalnie sterowanymi samolotami klasy MALE – latającymi na średnim pułapie, zdolnymi do długiego przebywania w powietrzu – o wszechstronnych możliwościach rozpoznawczych (ISTAR), przydatnych także w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego. Otwarta architektura tych bezzałogowców pozwoli na rozwój i zmianę zakresu ich zadań, zgodnie z przyszłymi potrzebami sił zbrojnych zamawiających państw.

Eurodon to pierwszy bezzałogowiec MALE zaprojektowany od początku pod kątem spełnienia wymagań związanych z operowaniem w jednolitej cywilnej przestrzeni powietrznej. Pomoże to poprawić wydajność systemu, poprzez wykorzystanie bezpośrednich tras lotu, bez potrzeby wcześniejszego planowania licznych miejsc awaryjnego lądowania, co oszczędzi czas oraz paliwo, a przez to przysłuży się ograniczeniu emisji CO2.

Eurodrone opiera się na Digital Design, Manufacturing and Services (DDMS), zastosowanym przez Airbusa nowym, cyfrowym podejściu do sposobu, w jaki są projektowane, produkowane i serwisowane produkty lotnicze we wszystkich fazach procesu wytwórczego. Eurodrone to pierwszy program, który będzie w pełni zaprojektowany i rozwijany od początku za pomocą DDMS, co pozwoli na lepsze zaplanowanie modernizacji, zwiększy dostępność operacyjną i obniży całościowe koszty eksploatacji nowego systemu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony