Przejdź do treści
CityAirbus NextGen - współpraca Airbusa i LCI (fot. Airbus Helicopters)
Źródło artykułu

Airbus i LCI będą współpracować przy rozwoju zaawansowanych systemów mobilności lotniczej

Airbus i firma lotnicza LCI ogłosiły zawarcie umowy o współpracy na rzecz wspólnego rozwoju systemów zaawansowanej mobilności lotniczej (AAM). Współpraca skupi się na opracowaniu scenariuszy partnerstwa i modeli biznesowych w trzech kluczowych obszarach AAM: strategii, komercjalizacji i finansowania.

„Cieszymy się z przedłużenia wieloletniej współpracy z LCI, innowacyjnym leasingodawcą, który zajmuje wyjątkową pozycję na skalę światową w sektorach komercyjnych samolotów, śmigłowców i pojazdów zaawansowanej mobilności powietrznej”, powiedział Balkiz Sarihan, dyrektor generalny i dyrektor ds. miejskiej mobilności powietrznej w Airbusie. „Połączenie wiedzy operacyjnej, sieci klientów i wiedzy finansowej LCI uzupełnia innowacje Airbusa w obszarze technologii lotniczych i umożliwi nam wspólne rozwijanie programu zaawansowanej mobilności powietrznej. Razem podejmiemy konkretne kroki w kierunku współtworzenia środowiska AAM nowej generacji i wykonania naszego planu dotyczącego dekarbonizacji”.

„Wyrażam zadowolenie z zawiązania nowego partnerstwa z Airbusem. Od 20 lat LCI i Airbus dostarczają statki powietrzne i finansowania liniom lotniczym i użytkownikom na całym świecie. Teraz rozszerzamy naszą działalność o systemy zaawansowanej mobilności lotniczej”, powiedział Jaspal Jandu, dyrektor generalny LCI. „Sieci transportowe i logistyczne muszą być rentowne, zrównoważone i skalowalne. LCI i Airbus mają całościowe i pragmatyczne podejście do zaawansowanej mobilności powietrznej, w tym pojazdów, infrastruktury, finansowania. Łącząc nasze mocne strony, będziemy tworzyć i przyspieszać rozwój lotnictwa zupełnie nowej generacji”.

Partnerzy wspólnie opracują perspektywy i prognozy rynkowe AAM, przeprowadzą badania branżowe i wykorzystają analizę danych do zrozumienia nowych zastosowań i misji statków powietrznych AAM. Będą wspierać rozwój nowych AAM, oceniać struktury handlowe w obszarach obejmujących rozwiązania flotowe, akumulatorowe i stacji ładowania. Strony założyły, ze LCI stanie się kluczowym partnerem finansowym projektów Airbusa w zakresie zaawansowanej mobilności powietrznej, dotyczących określonych typów misji, takich jak ratownictwo medyczne, i wykorzysta swoją sieć kontaktów, aby pomóc w upowszechnieniu i akceptacji AAM na całym świecie. Będzie także proponować innowacyjne rozwiązania leasingowe i finansowe dla potencjalnych nabywców CityAirbus NextGen.

Pod koniec 2023 roku inżynierowie Airbusa zakończyli montaż CityAirbus NextGen i uruchomili pojazd. W kolejnej fazie firma zacznie serię testów pojazdu, podczas której skorzysta z nowego centrum testowego AAM w niemieckim Donauwörth. Airbus rozwija także własną globalną sieć klientów i partnerstw, aby stworzyć środowisko, które będzie działać na rzecz stworzenia rentownego rynku AAM.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony