Red Bull Air Race

Hannes Arch zwycięża w Abu Dhabi

18 kwietnia Hannes Arch, Mistrz Świata 2008, uzyskując czas 1:24:60 wygrał pierwszą edycję tegorocznych Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w Abu Dhabi.

Drugie miejsce z czasem 1:25:49 zajął zeszłoroczny zwycięzca z Abu Dhabi – Paul Bonhomme, trzecie miejsce zdobył Francuz Nicolas Ivanoff (1:26:34). Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich już po raz piąty gościła najlepszych na świecie pilotów akrobatycznych.

Pierwsza edycja Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2009 okazała się niezwykle szczęśliwa dla ubiegłorocznego Mistrza Świata Hannesa Archa. Austriak kolejny raz udowodnił, że jest najlepszy
i podczas finałowego przelotu na ponad 6-kilometrowym torze usytuowanym na wodach Zatoki Perskiej uzyskał czas - 1:24:60. Arch był o 0.89 sekundy lepszy od zeszłorocznego zwycięzcy z Abu Dhabi - Brytyjczyka Paula Bonhomme’a.

„To był jeden z najtrudniejszych wyścigów dla mnie. Presja zeszłorocznego zwycięstwa była ogromna
a pozostali piloci latali naprawdę szybko” - powiedział Hannes Arch po zakończeniu wyścigu. „Paul, Nicolas i Nigel potrafią wykorzystać nawet najmniejszy błąd przeciwnika. Całe szczęście dałem radę odpowiednio się skupić i włożyć całą energię w ostatni przelot. Jak widać opłacało się” – dodaje.

Paul Bonhomme, który wygrał poprzednią edycję zawodów w Abu Dhabi, był niezwykle zdziwiony, gdy okazało się, że jego finałowy czas 1:25:49 nie wystarczył do wygrania tegorocznego wyścigu. „Sądziłem, że naprawdę dobrze poleciałem.” – powiedział Bonhomme.

Nicolas Ivanoff zaledwie od czterech tygodni lata na nowym Edge 540. Trzecie miejsce zaskoczyło samego Francuza. “To nowy, ale dobry samolot. Moi technicy przez ostatni tydzień pracowali nocami, by odpowiednio przygotować go do wyścigu. Musiałem jedynie unikać robienia błędów. Jednak jeśl chcesz być szybszy, musisz zaryzykować” powiedział Ivanoff.

W tym roku w Mistrzostwach Świata Red Bull Air Race wzięło udział aż 15 pilotów, w tym czterech debiutantów. Szczególnie dobrze poradził sobie Matt Hall (Australia), który zajął piąte miejsce.
To niezwykłe osiągnięcie jak na debiutanta Były pilot RAAF (Rogal Australian Air Force) w pierwszym wyścigu w swojej karierze zdobył 7 punktów! Dla porównania Hannes Arch w swoim pierwszym wyścigu
w 2007 roku był dziesiąty.

Podczas Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, najlepsi piloci z całego świata ścigają się na wysokości około 20 metrów ponad ziemią, mijając ‘Powietrzne Bramki’ z prędkością blisko 370 km/h, przy przeciążeniach sięgających 10 g.