Condor i TUIfly przymierzają się do fuzji

Condor i TUIfly - ogony

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, dwie niemieckie linie wakacyjne TUIfly Deutschland i Condor chcą się połączyć.

– Najchętniej jednak dałbym drugą szansę LOT-owi – powiedział prezes Condora, Ralf Teckentrup. „Boersenzeitung" powołuje się na źródła dobrze poinformowane i pisze, że nie wiadomo jeszcze na jakich warunkach miałoby nastąpić połączenie niemieckich przewoźników, najprawdopodobniej byłoby to joint-venture. Zgodnie z informacjami gazety wielkimi zwolennikami takiego rozwiązania są niemieccy politycy. Obydwie linie otrzymały wcześniej pomoc publiczną, bo ruch turystyczny załamał się po wybuchu pandemii COVID-19.

Condor tę pomoc otrzymał dwukrotnie w ciągu tylko jednego roku. Po raz pierwszy jesienią 2019, po upadku biura podróży Thomas Cook (380 mln euro) i po raz drugi po wybuchu pandemii COVID-19 (294 mln euro) kiedy Polska Grupa Lotnicza (PGL) odstąpiła od przejęcia niemieckiej linii. Teraz Condor już wykonuje normalne loty czarterowe.

Należący do giganta turystycznego TUI Group TUIfly Deutschland jest w gorszej sytuacji, ponieważ okazało się, że otrzymane wsparcie w wysokości 1,8 mld euro nie jest wystarczające. Linia w tej chwili rozważa wystąpienie do władz o kolejne fundusze. Na razie TUIfly zrezygnował za zakupu 5 Boeingów 737 MAX, które miał odebrać w 2021 roku i sprzeda je firmie leasingowej a potem je od niej wynajmie. Oszczędzi w ten sposób 226 mln euro.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus