Chiński ARJ21 zaczyna pracę w trzech dużych liniach

ARJ21 należące do Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines (fot. comac.cc)

Trzy największe w Chinach linie lotnicze odebrały 28 czerwca br. po pierwszym egzemplarzu chińskiego samolotu regionalnego ARJ21. Do końca roku otrzymają trzy dalsze sztuki.

Air China, China Eastern Airlines i China Southern Airlines odebrały po samolocie regionalnym krótkiego zasięgu na 90 miejsc w klasie ekonomicznej produkcji państwowej grupy Commercial Aircraft Corp (COMAC).

Jednoczesna dostawa trzech samolotów oznacza oficjalne wejście samolotów ARJ21 do głównego nurtu flot międzynarodowych głównych linii lotniczych.

Linie Air China, China Eastern Airlines i China Southern Airlines dysponują dużymi flotami, dużym zasięgiem sieci i bogatym doświadczeniem operacyjnym. Po wprowadzeniu, samoloty ARJ21 odegrają pozytywną rolę w promowaniu działania regionalnych samolotów, badając tryb rozwoju lotnictwa, który łączy linie lotnicze i regionalne i jest odpowiedni dla rzeczywistych warunków w Chinach, oraz budując bardziej dostępną i płynną sieć transportu lotniczego. W miarę jak coraz więcej samolotów ARJ21 wchodzi na rynek, strategia popularyzacji lotnictwa cywilnego w Chinach będzie promowana w celu ciągłego zaspokajania rosnącego zapotrzebowania społeczeństwa na podróże.

ARJ21 – dolnopłat z silnikami umieszczonymi z tyłu samolotu z ustrzeniem w układzie T – został oblatany 28 listopada 2008 r. Pierwszy seryjny samolot został dostarczony chińskim liniom Chengdu Airlines 29 listopada 2015 roku. Był to 90 miejscowy ARJ21-700 o znakach rejestracyjnych B-3321, który swój pierwszy komercyjny lot wykonał 28 czerwca 2016 roku na trasie z Chengdu do Szanghaju.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus