Boeing wypłaci odszkodowanie Turkish Airlines za uziemienie B737 MAX

B737 MAX należący do linii Turkish Airlines, fot. youtube

Jeden z największych klientów Boeinga, linie Turkish Airlines, ogłosiły 31 grudnia, że osiągnęły porozumienie z amerykańskim producentem w sprawie odszkodowań za straty spowodowane przez uziemione i niedostarczone samoloty 737 MAX.

Firma nie określiła, ile otrzyma rekompensaty, ale według gazety Hurriyet będzie to 225 mln USD, z czego 150 mln USD stanowi rekompensata, a 75 mln USD obejmie ekwiwalent za części zamienne i szkolenia.

Informacja ta została upubliczniona po tym, jak turecki przewoźnik zapowiedział na początku grudnia, że przygotowuje się do wniesienia pozwu przeciwko Boeingowi z powodu niepewności dotyczącej przyszłości programu 737 MAX i strat z nim związanych. Turkish Airlines posiada 24 egzemplarze B737 MAX, które zostały uziemione w marca ubiegłego roku, po dwóch katastrofach, w których w odstępie zaledwie pięciu miesięcy zginęło 346 osób.

W ubiegłym tygodniu Boeing zwolnił prezesa Dennisa Muilenburga, podkreślając, że ten ruch był niezbędny do przywrócenia zaufania do firmy przez inwestorów, klientów i organy nadzoru lotnictwa. Boeing przyznał, że nie będzie w stanie osiągnąć założonego w 2019 r. zysku i ogłosił, że w styczniu wstrzyma produkcję modelu 737 MAX.

Źródło: rt.com
comments powered by Disqus