Niemiecki rząd jest gotowy jest przejąć linie Condor

B767 należący do linii Condor, fot. reuters

Niemiecki rząd jest gotowy jest przejąć linie Condor, ponieważ umowa kupna przez PPL LOT prawdopodobnie nie zostanie zrealizowana w wyniku zawirowań w branży spowodowanych pandemią koronawirusa.

W styczniu br. LOT wyraził zainteresowanie kupnem Condora za około 300 mln euro, mając na celu stworzenie wiodącej europejskiej grupy lotniczej przewożącej ponad 20 mln pasażerów rocznie. Ale lotnictwo jest uziemione z powodu ograniczeń w podróży, potęgowanych przez spadek popytu w związku z obawami przed zarażeniem. Aby przetrwać przewoźnicy z całego świata potrzebują wsparcia rządów.

W ubiegłym tygodniu linie lotnicze wezwały rządy poszczególnych krajów do przyspieszenia działań mających na celu ratowanie sektora transportu lotniczego, ponieważ podwoiły szacowane straty dochodów w tym roku do ponad 250 mld USD.

PGL, właściciel LOT-u, uzależnił zakończenie transakcji przejęcia od gwarancji finansowych, które niemiecki rząd uważa za niedopuszczalne. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, LOT ma problemy z finansowaniem transakcji.

Condor podkreśla, że rozmawia ze wszystkimi zaangażowanymi stronami i nie podjął jeszcze żadnej decyzji. PGL i niemieckie ministerstwo gospodarki odmówiły komentarza w tej sprawie. Nacjonalizacja Condora byłaby możliwa tylko przez ograniczony czas, ponieważ Niemcy zamierzają wznowić proces sprzedaży, gdy tylko ustąpi załamanie branży turystycznej.

Źródło: reuters.com
comments powered by Disqus