Red Bull Air Race po raz pierwszy nad Balatonem

Red Bull Air Race - tor nad Balatonem (fot. redbullairrace.com)

14 pilotów Red Bull Air Race przybywa na Węgry na trzeci przystanek sezonu i pierwszy wyścig nad Balatonem, największym jeziorze w Europie Środkowej w miejscowości Zamárdi. Dla każdej drużyny krótka przerwa od wyścigu w połowie czerwca w Rosji była pełna przygotowań.

Szczęśliwi ci, którzy wakacje spędzają nad Balatonem. 13 i 14 lipca po raz pierwszy odbędzie się tam jeden z przystanków Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Najlepsi na świecie wyścigowi piloci dadzą pokaz precyzji pędząc po podniebnym torze.

Red Bull Air Race po raz pierwszy na Węgrzech odbył się w 2003 roku, a starcie pilotów w ten weekend będzie 13. w kraju, który stał się kolebką tego sportu. Ale otwarte widoki na Balaton będą kontrastem z miejskim otoczeniem poprzednich wyścigów w Budapeszcie.

Nie lada gratką dla Polaków przebywających na Węgrzech, w pobliżu kurortu, będzie podwójny wyścig Challenger Cup. W serii będącej przedsionkiem klasy Master wystartuje mistrz świata – polski pilot Łukasz Czepiela.

Przygotowanie do nowej lokalizacji wymaga dodatkowego wysiłku. Jest to zawsze wyzwanie, ponieważ zespoły nie mają żadnych danych do pracy z poprzednich lat i nie wiedzą, jaki wpływ będzie miał wiatr. Wszyscy zaczynają od czystej karty.

Analityk wyścigowy sprawdził tor w symulatorze i wie, gdzie można wygrać lub przegrać wyścig. Tor jeziora Balaton ma długość 4,7 km. Dla tego wyścigu prędkość startowa dla pilotów klasy mistrzowskiej wyniesie 190kt.

Piloci rozpoznają tor. „Jest podobny do toru w Chibie w zeszłym roku. Niemniej jednak linia wyścigowa na Węgrzech będzie inna. To bardzo techniczne i wymagające” tłumaczy analityk wyścigowy. Według niego jest kilka miejsc na torze, które utworzą kluczowe strefy, w których piloci mogą wygrać lub przegrać ten wyścig.

Wygląda więc na to, że tor wyścigowy Balatonu będzie trudny i wymagający. Fani powinni przygotować się na fascynujący weekend wyścigów.

Wyścig główny klasy Master można obejrzeć na Red Bull TV. Początek w niedzielę 14 lipca od 13:00. Kwalifikacje, Challenger Cup i relację z całego weekendu znajdziecie na www.redbullairrace.com. Szczegółowy harmonogram Red Bull Air Race nad Balatonem jest dostępny TUTAJ.

Więcej informacji na stronie www.redbull.com

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus