Podwójne podium Łukasza Czepieli w Lausitz!

Red Bull Air Race  2016 - Laustiz - Challenger Winners (fot. Daniel Grund/Red Bull Content  Pool)

W miniony weekend (3-4 września) w Lausitz, 60 km od polskiej granicy, odbył się szósty przystanek Mistrzostw Świata najszybszego sportu motorowego, czyli Red Bull Air Race. W klasie Challenger wystąpił nasz reprezentant, który ma podwójny powód do dumy. W jeden weekend, Łukasz Czepiela dwukrotnie stanął na podium zawodów dla utalentowanych pilotów pretendujących do klasy mistrzowskiej. Tym samym praktycznie już zapewnił sobie występ w finale w Las Vegas. W głównym wyścigu, wśród 14 pilotów elity, nad Lausitzring najlepszy był Australijczyk Matt Hall.

W klasie Challenger, przeznaczonej dla zawodników, którzy w przyszłości mają szansę stanąć w szranki z najszybszymi wyścigowymi pilotami na świecie startuje łącznie ośmiu zawodników, ale podczas każdego przystanku ściga się ze sobą szóstka z nich. Do finału w Las Vegas awansuje sześciu najlepszych. Będą się liczyć trzy najlepsze rezultaty, a Łukasz już trzykrotnie stawał na podium. Wywalczył trzecie miejsce w Chiba w Japonii, a w sobotę w Lausitz był trzeci w wyścigu rozgrywanym za odwołany z powodu złych warunków pogodowych w Budapeszcie. Za to w niedzielę zajął, najlepszą w karierze, drugą lokatę.

„Nie ścigałem się od przystanku w Chiba i zaliczyłem ponad dwumiesięczną przerwę. Pierwsze treningi były masakryczne. Ze względu na to, że odbywał się tutaj zaległy wyścig z Budapesztu latało nas aż ośmiu. Pierwszy trening ukończyłem na ósmym miejscu, drugi na szóstym – powoli zrywałem pajęczyny, które przez ten czas uzbierały się na moim lataniu. W ostatnim treningu byłem czwarty i coś kliknęło” – relacjonuje wyścigowy weekend Czepiela. „Zobaczyłem, gdzie można zyskać czas i co robię źle. Poprawiłem linie i w sobotnich kwalifikacjach byłem pierwszy, w wyścigu z Budapesztu trzeci, a teraz drugi. Jestem bardzo zadowolony”. Najlepszy w sobotę był Szwed Daniel Ryfa, a w niedzielę, ku uciesze publiczności, reprezentant gospodarzy Florian Berger.


Red Bull Air Race  2016 - Laustiz - Master Winners (fot. Daniel Grund/Red Bull Content  Pool)

W rundzie Final 4 na torze EuroSpeedway Lausitz Australijczyk Matt Hall osiągnął imponujący czas 53,642 sekundy, jednak ostateczny wynik rywalizacji zależał od ostatniego przelotu w wykonaniu Matthiasa Dolderera. Choć niemiecki pilot dał z siebie dosłownie wszystko, a gorący doping rodzimej publiczności niemal zagłuszył ryk silników samolotów, czas 54,417 zapewnił mu dopiero drugą pozycję. Ale to nie koniec emocjonującego pojedynku tych pilotów, ponieważ Dolderer i Hall zajmują obecnie odpowiednio pierwszą i drugą pozycję w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Na ostatnim stopniu podium uplasował się Kanadyjczyk Pete McLeod, dla którego było to pierwsze podium w tym sezonie.


Red Bull Air Race  2016 - Lausitz (fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool)

Hall i Dolderer wylądowali na podium w takiej konfiguracji już po raz drugi z rzędu i Australijczyk konsekwentnie kurczy przewagę, jaką utrzymuje jego niemiecki rywal już od kwietnia. Wynik niedzielnych zawodów zapewnił Hallowi, który sezon 2015 ukończył na drugim miejscu, awans na drugą pozycję w rankingu tuż przed mistrzem świata z 2008 roku Hannesem Archem. Żaden z pilotów nie jest w stanie wyprzedzić Dolderera w ramach tylko jednego wyścigu, jednak do końca sezonu pozostały dwa przystanki. Kolejna odsłona dramatycznej rywalizacji po raz pierwszy w historii serii odbędzie się na torze Indianapolis Motor Speedway, a finał sezonu rozegra się w Las Vegas.

„Ten tor pasował do naszego stylu latania, jednak najbardziej cieszy nas fakt, że znów wpadliśmy w odpowiedni rytm. Plan na kolejne loty - ‘bez błędów i zawsze szybko’” – powiedział Hall. „Nie mam nic do stracenia: byłem już kiedyś drugi w Mistrzostwach Świata i walczyłem już do samego końca w Las Vegas – a Matthias nie. Zobaczymy, co przyniesie każdy kolejny wyścig”.

Powtórkę wyścigu można obejrzeć na Red Bull TV.


Red Bull Air Race 2016 - Lausitz (fot. Andreas Schaad/Red Bull Content Pool)

Wyniki wyścigu na EuroSpeedway Lausitz – klasa Master: 1. Matt Hall (AUS), 2. Matthias Dolderer (GER), 3. Pete McLeod (CAN), 4. Martin Sonka (CZE), 5. Hannes Arch (AUT), 6. Michael Goulian (USA), 7. Nicolas Ivanoff (FRA), 8. Kirby Chambliss (USA), 9. Juan Velarde (ESP), 10. Nigel Lamb (GBR), 11. Petr Kopfstein (CZE), 12. François Le Vot (FRA), 13. Peter Podlunšek (SLO), 14. Yoshihide Muroya (JPN).

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata – klasa Master:
1. Matthias Dolderer (GER) 65.25 pkt, 2. Matt Hall (AUS) 48.75 pkt, 3. Hannes Arch (AUT) 41.00 pkt,
4. Kirby Chambliss (USA) 30.25 pkt, 5. Nicolas Ivanoff (FRA) 30 pkt, 6. Martin Šonka (CZE) 27 pkt,
7. Nigel Lamb (GBR) 25.75 pkt, 8. Yoshihide Muroya (JPN) 25.50 pkt, 9. Pete McLeod (CAN) 21.50 pkt, 10. Michael Goulian (USA) 18.75 pkt, 11. Juan Velarde (ESP) 11.25 pkt, 12. François Le Vot (FRA) 10.00 pkt, 13. Peter Podlunšek (SLO) 4.00 pkt, 14. Petr Kopfstein (CZE) 2.00 pkt.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata – klasa Challenger:
1. Florian Berger (GER) 28 pkt, 2. Daniel Ryfa (SWE) 26 pkt, 3. Kevin Coleman (USA) 26 pkt, 4. Cristian Bolton (CHI) 20 pkt, 5. Lukasz Czepiela (POL) 20 pkt, 6. Ben Murphy (GBR) 18 pkt, 7. Melanie Astles (FRA) 10 pkt, 8. Francis Barros (BRA) 2 pkt.

Kalendarz wyścigów na 2016 r.:
Abu Dhabi, ZEA (11-12 marca)
Spielberg, Austria (23-24 kwietnia)
Chiba, Japonia (4-5 czerwca)
Budapeszt, Węgry (16-17 lipca)
Ascot, Wielka Brytania (13-14 sierpnia)
Lausitzring, Niemcy (3-4 września)

Indianapolis, Indiana, USA (1-2 października)
Las Vegas, Nevada, USA (15-16 października)

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus